Suplementacja błonnika zmniejsza częstość zgagi oraz częstość epizodów zarzucania treści pokarmowej z żołądka do przełyku u osób z nienadżerkową postacią choroby refluksowej przełyku – ogłosili specjaliści z Federalnego Centrum Badań nad Żywieniem, Biotechnologii i Bezpieczeństwa Żywności w Moskwie (Rosja).

Naukowcy do badania zaprosili 36 chorych, których dieta była uboga w błonnik (za taką uznawano spożycie błonnika w ilości mniejszej niż 20 g dziennie). Choroba refluksowa przełyku bierze się z cofania się kwaśnej treści żołądkowej do dolnych regionów przełyku. Zwykle zapobiega temu zwieracz, czyli mięsień zamykający połączenie przełyku z żołądkiem, ale u niektórych osób jest on zbyt słaby i soki żołądkowe przedostają się zbyt wysoko. Błona śluzowa wyścielająca przełyk nie jest odporna na ich działanie, a podrażniona wywołuje uczucie zgagi. Dodatkowo może pojawiać różnego rodzaju dyskomfort po zjedzeniu posiłku, uczucie powrotu treści pokarmowej, zalegania, a nawet ból za mostkiem. U niektórych osób dochodzi ponadto do fizycznego uszkodzenia przełyku i pojawiania się w nim owrzodzeń zwanych nadżerkami, u innych błona śluzowa pozostaje cała, a tylko obecne są nieprzyjemne objawy – i takich właśnie chorych oceniali rosyjscy naukowcy.

U uczestników badania prowadzono ocenę nasilenia objawów refluksu, a także badano rozkład przełykowego pH w ciągu dnia oraz czynność dolnego zwieracza przełyku za pomocą manometrii. Chorym podawano przez 10 dni suplement w postaci błonnika z babki płesznik.

Analiza wskazała, że u przeszło połowy uczestników ustąpiła zgaga i zmniejszyły się pozostałe objawy. Uzyskano także wzrost minimalnego spoczynkowego napięcia zwieracza przełyku. Liczba epizodów zarzucania kwaśnej treści zmniejszyła się o ok. 30 proc., choć nie obserwowano zmiany średnich wartości wewnątrzprzełykowego pH w ciągu doby. Ograniczeniu (dwukrotnemu) uległ też jednak maksymalny czas trwania refluksu.

Źródło

World J Gastroenterol. 2018 Jun 7;24(21):2291-2299. Fiber-enriched diet helps to control symptoms and improves esophageal motility in patients with non-erosive gastroesophageal reflux disease. Morozov S, Isakov V, Konovalova M.