Witamina C w dawce 500 mg dziennie suplementowana przez kobiety palące papierosy w okresie ciąży może zapobiec części przypadków astmy u dzieci. Jest to prosta i bezpieczna metoda, która pozwoli zmniejszyć nakłady ekonomiczne w ochronie zdrowia – piszą naukowcy z Oregon Health and Science University w Portland (USA).

W celu oceny wpływu witaminy suplementacji C na palące ciężarne, częstość astmy u ich dzieci, związaną z tą chorobą śmiertelność i koszty opieki autorzy przeprowadzili tym razem nie badanie kliniczne, a symulację komputerową z użyciem zaawansowanego programu analizującego drzewa decyzyjne. Przyjęto jako punkt wyjścia 480 tys. dzieci i symulowano 18 lat ich życia. U matek zaś założono suplementację standardowymi preparatami prenatalnymi lub tę samą suplementację, ale z dodaniem witaminy C w dawce 500 mg dziennie. Model powstał zaś w oparciu o dane dostępne z badań klinicznych opublikowanych w czasopismach fachowych.

Jak pokazała analiza, dodanie witaminy C zapobiegłoby 1637 przypadkom astmy u dzieci, zmniejszyłoby liczbę dzieci umierających z powodu astmy, a w ciągu 18 lat pozwoliłoby to zaoszczędzić przeszło 31 milionów dolarów.

Komentarz

Mimo że omawiana analiza komputerowa dotyczy matek palących papierosy w ciąży, może mieć znacznie szerszy impakt, zwłaszcza w naszym kraju. Smog w dużych miastach w okresie jesienno-zimowym powoduje, że oddychamy w zasadzie tym samym, co dym tytoniowy. Niewykluczone więc, że ciężarne w tym okresie mogłyby odnieść analogiczne korzyści z dodania witaminy C do preparatów prenatalnych…

Źródło

J Perinatol. 2018 May 22. Cost effectiveness of vitamin c supplementation for pregnant smokers to improve offspring lung function at birth and reduce childhood wheeze/asthma. Yieh L, McEvoy CT, Hoffman SW, Caughey AB, MacDonald KD, Dukhovny D.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s