Niecodzienny eksperyment przeprowadzili dentyści z Universitas Padjadjaran (Indonezja). Wykazali, że kurkumina – aktywny składnik kurkumy – działa przeciwbólowo silniej niż lek z grupy NLPZ (niesterydowych leków przeciwzapalnych).

Do badania włączono 90 osób, które przeszły zabieg ekstrakcji zatrzymanych zębów trzonowych. Zabieg ten powoduje ból związany z uszkodzeniem tkanek i rozwijającą się w odpowiedzi reakcją zapalną, a kurkumina wykazuje zarówno działanie przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne, stąd wydawała się idealna w tym stanie – pytanie brzmiało natomiast, jak przedstawia się jej skuteczność w porównaniu z oficjalnie zarejestrowanymi lekami przeciwbólowymi.

Uczestników podzielono na dwie grupy: w jednej stosowano kurkuminę, w drugiej kwas mefenamowy, lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Nasilenie bólu oceniano za pomocą skali numerycznej w czterech momentach: bezpośrednio po ustąpieniu znieczulenia oraz po 1, 2 i 3 dawce badanej substancji. Pierwsza ważna obserwacja była taka, że w obu grupach stwierdzono zmniejszenie istotne nasilenie bólu. Dowodzi to, że faktycznie kurkumina jest skuteczna w ostrym bólu pochodzenia zapalnego. Druga ciekawa informacja brzmi, że w grupie, która otrzymywała kurkuminę, nasilenie bólu zmniejszało się bardziej, niż w grupie leczonej kwasem mefenamowym.

Autorzy podsumowując wyniki, wskazują, że kurkuminę śmiało można wykorzystywać w leczeniu bólu po takiej operacji.

Źródło

J Oral Rehabil. 2018 Jun 16. The efficacy of curcumin in managing acute inflammation pain on the post-surgical removal of impacted third molars patients: A randomised controlled trial. Maulina T, Diana H, Cahyanto A, Amaliya A.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s