Ochrona skóry, którą zapewnia przed bakteriami srebro koloidalne, jest nie gorsza niż dezynfekcja za pomocą chloroheksydyny – ogłosili amerykańscy naukowcy. 

W dobie narastającej oporności bakterii na coraz to nowe leki nie ustają poszukiwania środków, które by trwale, skutecznie i bezpiecznie chroniły nas przed zakażeniami. W aspekcie dezynfekcji skóry srebro koloidalne wydaje się szczególnie przydatne – a przecież właściwości zdrowotne srebra znane były już w starożytności.

Naukowcy porównali, ile bakterii uda się wyhodować ze skóry ochotników po jej przemyciu srebrem koloidalnym, a ile – po zastosowaniu 4% roztworu chloroheksydyny. W tym celu u 81 osób wykorzystano okolicę pachwinową, a wymazy w celu wyhodowania bakterii pobierano przed dezynfekcją oraz 10 min i 6 godz. po jej przeprowadzeniu.

Jak się okazało, srebro koloidalne zapewniało co najmniej porównywalną ochronę jak chloroheksydyna – popularny syntetyczny antyseptyk wykorzystywany przez chirurgów, położników, urologów czy stomatologów.

Źródło

Am J Infect Control. 2018 Jun 5. Efficacy and safety of a novel skin cleansing formulation versus chlorhexidine gluconate. Paulson DS, Topp R, Boykin RE, Schultz G, Yang Q.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s