Dobroczynne bakterie w jelitach nie tylko wpływają na psychikę i przebieg licznych chorób, mają też potencjał wspomagania w sporcie – wynika z podsumowania, które opublikowali włoscy naukowcy w „Journal of Clinical Gastroenterology”. 

Probiotyki u sportowców mogą zapobiegać zaburzeniom pokarmowym i chorobom układu oddechowego, co ma znaczenie choćby w sytuacji przygotowywania się do ważnych zawodów. Dla przykładu Lactobacillus acidophilus w jednym z badań zwiększał u silnie zmęczonych sportowców poziom interferonu gamma, czyli białka wytwarzanego przez organizm w celu walki z wirusami. W innym badaniu suplementacja probiotyku w okresie intensywnych treningów zimowych zmniejszyła częstość infekcji oddechowych.

To jednak nie wszystko. Jak się wydaje, probiotyki mogą też wpływać na wyniki sportowe w bardziej bezpośredni sposób. Autorzy przywołują bowiem wyniki badania, w którym dwa szczepy bakterii (Bifidobacterium breveStreptococcus thermophilus) zmniejszyły nasilenie zmian zapalnych i mikrouszkodzeń w mięśniach pojawiających się po ekstremalnym wysiłku fizycznym. To z kolei przełożyło się na zdolność do wysiłku w kolejnych dniach – czyli na przyspieszoną regenerację.

Autorzy podsumowują, że probiotyki mogą być z powodzeniem wykorzystywane w okresach szczególnie intensywnego treningu, a ich wpływ na wyniki sportowe jest na tyle atrakcyjny, że zdecydowanie wymaga kolejnych badań naukowych.

Źródło

J Clin Gastroenterol. 2018 May 18. Gut Microbiota, Probiotics, and Sport: From Clinical Evidence to Agonistic Performance. Pane M, Amoruso A, Deidda F, Graziano T, Allesina S, Mogna L.