Naukowcy z trzech ośrodków medycznych w Nowej Zelandii (w tym z centrum zajmującego się integracją metod klasycznych i komplementarnych) opisali rezultaty badania 157 osób, które leczono dożylnymi wlewami witaminy C i obserwowano przez rok w poszukiwaniu ewentualnych działań ubocznych.

W piśmiennictwie fachowym można znaleźć nieliczne opisy chorych, u których pod wpływem witaminy C dochodzi do krystalizacji kamieni w moczu lub nawet upośledzenia czynności nerek. Autorzy zwracają uwagę, że ich badanie uzupełnia lukę o dane z długotrwałej obserwacji, dostępne w literaturze dane dotyczą bowiem głównie ostrych przypadków, tuż po podaniu witaminy C.

Uczestników badania pytano o objawy kamicy nerkowej co pół roku, a co 1-3 miesiące sprawdzano ich parametry czynności nerek. W tym okresie u żadnego z leczonych nie doszło do niepokojących objawów ze strony dróg moczowych, i to mimo że aż u 8 proc. kiedyś wcześniej rozpoznano kamicę. U większości uczestników czynność nerek pozostawała stabilna – nie stwierdzono nadmiernych wahań kreatyniny ani współczynnika filtracji kłębuszkowej (eGFR).

Źródło

Antioxidants (Basel). 2018 May 21;7(5). No Reported Renal Stones with Intravenous Vitamin C Administration: A Prospective Case Series Study. Prier M, Carr AC, Baillie N.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s