Włoscy naukowcy z trzech uniwersytetów: w Katanii, Messynie i Rzymie przeprowadzili badanie, z którego wynika, że cztery suplementy diety pozwalają poprawić jakość życia i życie seksualne po menopauzie. 

Zgadniesz, które?

Po menopauzie zanika czynność jajników, a więc i comiesięczne cykliczne zmiany stężeń różnych hormonów żeńskich; zanikają estrogeny i ich dobroczynny, ochronny wpływ; metabolizm się więc zmienia i zaczyna być bardziej podatny na niewłaściwą dietę, przyspiesza miażdżyca, zmienia się (niestety często na niekorzyść) profil lipidowy, a z nadwagą często pojawia się nadciśnienie i cukrzyca. Do tego dodajmy spadającą gwałtownie gęstość kości, zwiększającą ryzyko osteoporozy i złamań.

W badaniu wzięło udział 50 kobiet, którym zaoferowano czeteroskładnikową suplementację, a w grupie kontrolnej – placebo. Przed badaniem i po jego zakończeniu uczestniczki oceniały jakość życia i funkcji seksualnych za pomocą kwestionariuszy Menopause-Specific Quality of Life Questionnaire (MENQOL) oraz Female Sexual Function Index (FSFI), przeszły także badania bioimpedancji, oceny gęstości kości i profilu lipidowego krwi.

Co ważne, suplementacja trwała rok. (Jest to o tyle istotne, że powszechne jest żądanie, by suplementy działały jak antybiotyki tzn. natychmiast, tymczasem najczęściej nie mają tak silnego działania i na wyniki trzeba dłużej poczekać). Po roku stwierdzono – w porównaniu z grupą placebo – istotną redukcję objawów naczynioruchowych i innych objawów somatycznych oraz poprawę jakości życia seksualnego. We krwi zwiększyła się zaś zawartość frakcji HDL cholesterolu, zwanej „dobrym cholesterolem”.

Tym razem zawartość podawanego suplementu z rozmysłem zostaje na koniec – kto się domyślił? Były to: izoflawony (substancje mające właściwości estrogenowe, czyli fitoestrogeny, obecne np. w soi czy czerwonej koniczynie), wapń z witaminą D oraz inulina (fruktan będący prebiotykiem, działający na florę jelitową podobnie do błonnika).

Źródło

Prz Menopauzalny. 2018 Mar;17(1):32-38. Isoflavones, calcium, vitamin D and inulin improve quality of life, sexual function, body composition and metabolic parameters in menopausal women: result from a prospective, randomized, placebo-controlled, parallel-group study. Vitale SG, Caruso S, Rapisarda AMC, Cianci S, Cianci A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s