Wpływ witamin na skórę nie dotyczy, jak się okazuje, jedynie jej gładkości, likwidowania zmarszczek i zapewniania nawilżenia. Witaminy mogą też wpływać na proces gojenia się ran, co może mieć istotne znaczenie u chorych z przewlekłymi, trudno gojącymi się ranami, np.  w zespole pozakrzepowym. 

Autorzy omawianej pracy, naukowcy z Uniwersytetu Witten/Herdecke (Niemcy) wyszli z założenia, że po pierwsze – witaminy mogą bezpośrednio wpływać na działanie komórek skóry odpowiedzialnych za procesy gojenia, a po drugie – u chorych z przewlekłymi ranami stosunkowo często występują niedobory żywieniowe, i uzupełnienie witamin może również na tej drodze przyczyniać się do poprawy procesów naprawczych.

Naukowcy sprawdzili działanie witamin B3, B5, B6, B7, B9, B10, B12 oraz witaminy C – w różnych połączeniach oraz każdej z osobna – na rozmnażanie i poruszanie się komórek istotnych dla gojenia się ran – fibroblastów i keratynocytów. Sprawdzano, które połączenia okażą się optymalne. Co ciekawe, badania prowadzono zarówno w warunkach sterylnych, jak i w obecności bakterii (jedną z głównych przyczyn utrudnionego gojenia się rany jej zakażenie, dlatego dobrze jest wykazać korzystny wpływ badanej interwencji właśnie w niesterylnych warunkach).

Jeśli chodzi o proces zamykania się ran, najlepiej zadziałały połączenia witamin:

  • B9 i B12;
  • B3, B5, B6 i B10;
  • B3, B5, and B7.

W tych przypadkach obserwowano przyspieszenie procesu o 25-30 proc. Za zjawisko to odpowiadało przyspieszenie migracji fibroblastów, jak i proliferacji keratynocytów. Pierwszy proces zapewnia szybsze przedostawanie się komórek naprawczych do chorych miejsc, drugi – zwiększa ilość komórek wytwarzających nowe warstwy skóry.

Źródło

Adv Skin Wound Care. 2018 May;31(5):225-233. Effects of Vitamin B Complex and Vitamin C on Human Skin Cells: Is the Perceived Effect Measurable? Rembe JD, Fromm-Dornieden C, Stuermer EK.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s