Pięć wydziałów dwóch amerykańskich uniwersytetów, z Michigan i Illinois, zaangażowanych było w projekt epidemiologiczny University of Michigan Head and Neck Specialized Program of Research Excellence. Dotyczył on badań pacjentów z nowotworami regionu głowy i szyi. Region ten w onkologii wyodrębnia się z uwagi na zbliżoną patofizjologię (90 proc. tych nowotworów to raki płaskonabłonkowe) i obraz/przebieg kliniczny (np. stosunkowo niskie ryzyko przerzutów).

Tym razem praca naukowa dotyka wpływu witaminy D obecnej w diecie na ryzyko ponownego pojawienia się nowotworu z tej grupy po przeprowadzonym leczeniu. Naukowcy sprawdzili, jak wygląda ta korelacja u 450 pacjentów, przy czym, co ciekawe, osobno sprawdzano wpływ witaminy D przyjętej z pożywieniem, osobno tej dostarczonej w postaci suplementów.

To, co jednych zaskakuje, a innych zupełnie nie, bo jest potwierdzeniem innych podobnych obserwacji, to że istnieje istotny statystycznie trend mówiący, że im większa podaż witaminy D w diecie, tym mniejsze ryzyko nawrotu choroby nowotworowej. U osób z najwyższym spożyciem ryzyko to okazuje się ponad dwukrotnie mniejsze niż u osób dostarczających najmniej witaminy D. Nie ma przy tym znaczenia, czy jej źródłem są produkty spożywcze, czy suplementy diety. Nie stwierdzono co prawda, by witamina D wpływała na przeżycie chorych, ale sam fakt przeżycia końcówki życia z nowotworem lub bez nowotworu i związanych z nim niedogodności (jak choćby stres związany z chorobą, terapia i jej działania uboczne) ma przecież niebagatelne znaczenie.

W podsumowaniu autorzy stwierdzają, że jeśli te zależności potwierdzą przyszłe badania, suplementacja D będzie prostą metodą profilaktyki nawrotu raka u osób z nowotworami regionu głowy i szyi.

Źródło

Laryngoscope. 2018 May 14. Vitamin D intake and survival and recurrence in head and neck cancer patients. Yokosawa EB, Arthur AE, Rentschler KM, Wolf GT, Rozek LS, Mondul AM.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s