Kwasy omega-3 obniżają ciśnienie w oku

Australijscy naukowcy z University of Melbourne odkryli nowe działanie kwasów omega-3. 

Opisali mianowicie, jak doustne suplementy zawierające te nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają ciśnienie śródgałkowe (czyli wewnątrzoczne). Ten zaś parametr jest poważnym, acz możliwym do zmodyfikowania czynnikiem ryzyka jaskry, ciężkiej choroby zagrażającej po latach utratą wzroku.

Autorzy zbadali 105 uczestników dwóch innych badań klinicznych, prowadzonych w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa kwasów omega-3 w leczeniu zapaleń powierzchni oka. Badani (osoby z ciśnieniem śródgałkowym <21 mmHg) zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej albo doustny suplement z omega-3 (dostarczający w ciągu dnia ok. 1000 mg kwasu eikozapentaenowego, 500 mg kwasu dokozaheksaenowego i 900 mg kwasu α-linolenowego) albo – w ramach grupy kontrolnej – oliwę (1500 mg/dziennie). Po 3 miesiącach w obu grupach sprawdzono zmiany ciśnienia śródgałkowego. Mimo że początkowo obie grupy statystycznie nie różniły się pod względem ciśnienia śródgałkowego, po zakończeniu obserwacji w grupie stosującej omega-3 ciśnienie to nieco zmniejszyło się, a w grupie kontrolnej nieznacznie wzrosło.

Autorzy zwracają uwagę, że po raz pierwszy wykazano działanie kwasów omega-3 na ciśnienie wewnątrzgałkowe, co powinno skłaniać do intensywnego badania ich wpływu na narząd wzroku, w tym ich roli w jaskrze.

Źródło

Transl Vis Sci Technol. 2018 May 1;7(3):1. Oral Omega-3 Supplementation Lowers Intraocular Pressure in Normotensive Adults. Downie LE, Vingrys AJ.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s