Oliwka zwiększa wchłanianie niektórych leków

Nie od dziś wiadomo, że pożywienie może wpływać na działanie leków. Najbardziej znany jest sok grejpfrutowy, który zawiera furanokumaryny – związki hamujące aktywność cytochromu P450, czyli enzymu odpowiadającego za metabolizm mniej więcej połowy leków. Skutkiem popijania leków sokiem grejpfrutowym może więc być nadmierne działanie danego leku lub wprost przeciwnie – jego osłabienie.

Naukowcy sprawdzili, jak na wchłanianie leków działa ekstrakt z oliwki europejskiej, a konkretnie jej odmiany afrykańskiej. Na specjalnych warstwach komórek Caco-2 badali zdolność do przenikania leków nasercowych – propranololu i diltiazemu – przez nabłonek jelitowy w obecności ekstraktu z oliwki i bez niego.

Ekstrakt z oliwki nie dość, że zwiększał przenikanie leków przez komórki w kierunku odpowiadającym wchłanianiu, to jeszcze hamował przepływ w drugą stronę. Potencjalnym skutkiem może być zwiększona ilość leku przedostająca się do krwi, co w praktyce działa tak, jakbyśmy przyjęli ich większą dawkę. Są to leki mające działanie przeciwnadciśnieniowe i antyarytmiczne, stosowane też w chorobie wieńcowej, a efektem może być większy spadek ciśnienia lub silniejsze zwolnienie rytmu serca.

W teorii więc oliwka mogłaby poprawiać działanie tych leków, jeśli jest niedostateczne, jednak dopóki interakcja ta nie zostanie dokładnie zbadania i opisana, najlepiej po prostu odsunąć w czasie przyjmowanie ekstraktu z oliwki i leków, i stosować 2-godz. przerwę między nimi.

Źródło

Planta Med. 2018 Mar 19. Potential Herb-Drug Pharmacokinetic Interactions between African Wild Olive Leaf Extract and Selected Antihypertensive Drugs. Mmopele K, Combrinck , Hamman J, Willers C, Chen W, Viljoen A.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s