Co skłania chorych na cukrzycę do suplementów diety?

Cukrzyca silnie wpływa na jakość życia. Nie dość, że grozi powikłaniami, które same w sobie mogą być bolesne (uszkodzenie nerwów, naczyń, stopa cukrzycowa), to jeszcze wymaga ograniczenia składu posiłków i ich objętości.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy istnieje związek między jakością życia a korzystaniem z metod medycyny alternatywnej i komplementarnej prze chorych na cukrzycę.  W tym celu przebadali 453 chorych.

Prawie połowa (46 proc.) okazała się korzystać z metod poza klasycznym nurtem medycyny. Najczęściej były to zioła – w tym czarnuszka (27 proc.), cynamon (23 proc.) oraz liście oliwki (13 proc. ). Natomiast stosowały je najczęściej te osoby, którym cukrzyca ograniczyła:

  • „swobodę jedzenia”;
  • „swobodę picia”;
  • „zdrowie fizyczne”.

Jak widać, wielu chorych na cukrzycę skłania się do stosowania suplementów diety, a przyczyną jest nie tylko chęć zadbania o zdrowie, ale i ograniczenia, do jakich zmusza ich choroba.

Źródło

Complement Ther Clin Pract. 2018 May;31:1-6. The association between quality of life and complementary and alternative medicine use in patients with diabetes mellitus. Candar A, Demirci H, Baran AK, Akpınar Y.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s