Flora jelitowa ma znaczenie dla wątroby

W niealkoholowym stłuszczeniu wątroby dochodzi na pewnym etapie do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, w czym uczestniczą bakterie jelitowe – a konkretnie przewaga tych niekorzystnych nad dobroczynnymi.

Naukowcy wysnuli te wnioski, badając 90 chorych na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby – jest to choroba, w której wątroba objęta jest przewlekłym zapaleniem – podobnie jak u osób nadużywających alkoholu, choć akurat tu nie alkohol jest przyczyną zmian (podobnie jednak zagraża marskością i rakiem wątroby). Grupę kontrolną stanowiło 80 zdrowych osób.

Badacze porównali skład flory jelitowej w obu grupach oraz stężenie cytokin prozapalnych: interleukiny-10 oraz 17 w komórkach jednojądrzastych krwi obwodowej i w surowicy.

U chorych na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby stwierdzono istotnie mniejsze ilości dobroczynnych bakterii z rodzaju Bifidobacterium oraz Lactobacillus,  natomiast większy odsetek patogennych Enterobacter oraz Enterococcus. Także stężenie cytokin prozapalnych było zwiększone w grupie osób chorych. Co więcej, dalsza analiza statystyczna wykazała, że ilości związków prozapalnych są skorelowane z przewagą jednych bakterii nad drugimi, i zwiększeniu Bifidobacterium w jelitach towarzyszyła mniejsza aktywność cytokin odpowiadających za rozwój zapalenia.

Zdaniem autorów świadczy to o tym, że w rozwoju niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby uczestniczą zaburzenia składu flory jelitowej.

Źródło

Exp Ther Med. 2018 Jan;15(1):723-726. Relationship between intestinal flora and inflammatory factors in patients with nonalcoholic steatohepatitis. Zhang J, Wang C, Wang J, Zhang F.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s