Co za mało to niezdrowo. Uwaga na katorżnicze diety w chorobach serca

Dieta polegająca na bardzo dużej restrykcji kalorycznej ma niewątpliwe zalety, ale jej początek może być groźny dla osób chorych na serce – ogłosili naukowcy na corocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który w tym roku odbywał się w Barcelonie.

Diety te, zwane też programami zastępowania posiłków, stają się coraz bardziej modne w ostatnich latach” – twierdzi dr Jennifer Rayner, główny autor badania z Oxford Centre for Magnetic Resonance na Uniwersytecie Oksfordzkim (Wielka Brytania). Autorka zwraca uwagę na ich niewątpliwe korzyści zdrowotne – utrata wagi, redukcja ciśnienia tętniczego czy poprawa gospodarki węglowodanowej. Jej badanie jednak pokazuje, co się dzieje z sercem bezpośrednio po rozpoczęciu takiej diety.

W badaniu użyto rezonansu magnetycznego, aby „podejrzeć” zmiany w sercu, wątrobie i jamie brzusznej u 21 otyłych ochotników, którzy rozpoczęli 8-tygodniową dietę 600-800 kcal.

Po tygodniu zauważono, że zmniejszyła się zawartość tłuszczu w jamie brzusznej i w wątrobie, a także całkowita zawartość tłuszczu w ciele. Poprawiły się też wskaźniki metaboliczne, jak oporność tkanek na insulinę, stężenie cholesterolu, glukozy i ciśnienie tętnicze. Jednak w sercu ilość tłuszczu zwiększyła się, i to poważnie – o 44%. Zjawisku temu towarzyszyło pogorszenie czynności serca (tj. zdolności do tłoczenia krwi). 

Po 8 tygodniach zmiany te zniknęły i osiągnięto poprawę w stosunku do okresu sprzed rozpoczęcia diety, reszta wskaźników kontynuowała poprawianie się. Jak zauważa dr Rayner „poprawa metabolizmu związana z dietą o bardzo niskiej wartości kalorycznej pozwalałaby się spodziewać poprawy funkcji serca. Mimo to, w pierwszym tygodniu ta pogarszała się, zamiast się polepszać, i dopiero w późniejszym okresie rozpoczęły się korzystne zmiany„.

Według dr Rayner przyczyną może być konieczność zaadoptowania się serca do zwiększonej ilości kropelek tłuszczu uwalnianych ze stopniowo zanikającej tkanki tłuszczowej. Po okresie ostrym następuje pożądana adaptacja i funkcja serca się poprawia. Zjawisko to może być groźne u osób poważnie chorych na serce, którzy chcąc sobie pomóc, mogą zaszkodzić. W początkowym okresie takiej diety może dojść do nasilenia duszności czy arytmii, a nawet nasilenia objawów niewydolności serca – ostrzegają autorzy.

Osoby z chorobą serca przed rozpoczęciem głodówki lub wprowadzeniem diety silnie ograniczającej kalorie powinny się skonsultować z lekarzem – zaleca dr Rayner. Nawet osoby bez rozpoznanej choroby serca mogą mieć objawy, bo jeśli choroba jest utajona, może się pod wpływem diety ujawnić.

Komentarz

Jemy za dużo – źle. Jemy za mało – też źle. Chorzy na serce są grupą, która ma mniejszą tolerancję na wszelkie skrajności, również metaboliczne. W pierwszej kolejności warto zainteresować się składem i jakością diety – a wiec jeść znacznie mniej mięsa, a więcej warzyw i owoców, silnie ograniczyć smażenie, polubić produkty surowe, duszone i pieczone. Dbać o kwasy omega-3, fitosterole, resweratrol, dostarczać BŁONNIK!, niezbędne witaminy i składniki mineralne, antyoksydanty, polubić karczochy, czosnek, paprykę, liściaste warzywa, ryby i owoce morza – odkryć całe bogactwo diety śródziemnomorskiej. Dobrze by było codziennie zjeść porcję cynamonu (korzystnie wpływa na profil lipidowy). Niekoniecznie rozpoczynanie głodówki jest tu najlepszym wyjściem, jak widać – choć ewidentnie dieta taka ma niebagatelne korzyści zdrowotne. Tylko nie dla wszystkich jest równie bezpieczna.

Źródło

Crash diets can cause transient deterioration in heart function. Heart disease patients should seek medical advice before adopting a very low calorie diet

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s