Witamina C łagodzi lęk

Już jedna dawka witaminy C może wywołać szybki efekt przeciwlękowy u szczególnie podatnych osób – zwłaszcza tych z wysokim poziomem lęku.

Są to wnioski z niedawno opublikowanego badania naukowego, w którym wykazano możliwość szybkiej modyfikacji stanu psychicznego pod wpływem witaminy C. Brało w nim udział 142 studentów (jednak więcej niż 95 proc. stanowiły kobiety), u których wyjściowo oceniono stan psychiczny za pomocą skal badających nastrój i komponentę lękową: State‑Trait Anxiety Inventory (STAI) oraz Visual Analogue Mood Scale (VAMS).

Następnie w sposób losowy podawano witaminę C (w dawce 1 g) lub placebo, i po 2 godzinach ponownie oceniano nastrój i lęk za pomocą tych samych narzędzi. W całej grupie badanej stwierdzono co prawda różnicę między wynikami przed i po otrzymaniu witaminy C, jednak nie była ona istotna statystycznie. Mimo to po wyizolowaniu grupy 25% uczestników z największym poziomem lęku okazało się, że witamina C spowodowała u nich dużą poprawę w porównaniu z placebo.

Autorzy wskazują, że jest to dopiero wstępne badanie i że ich praca wymaga weryfikacji i sprawdzenia, jak na potencjalne przeciwlękowe działanie witaminy C mogą wpływać inne czynniki, takie jak dieta, aktywność fizyczna czy choroby psychiczne.

Źródło

Acta Neurobiol Exp (Wars). 2017;77(4):362-372. Effects of ascorbic acid on anxiety state and affect in a non-clinical sample. Moritz B, Schwarzbold ML, Guarnieri R, Diaz AP, S Rodrigues AL, Dafre AL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s