Niedobory mikroskładników w modnych dietach

W trzech modnych dietach odchudzających, propagowanych komercyjnie Amerykanie z Cornell University i University of Texas wykazali niedobory mikroskładników. Osoby stosujące taką dietę nie mogą mieć pełnego zaufania do jej prawidłowego zbilansowania i co najmniej suplementować podstawowe witaminy i minerały. 

Analizowane diety obejmowały:

  • wegańską dietę niskokaloryczną (Eat to Live-Vegan, Aggressive Weight Loss; ETL-VAWL);
  • dietę wysokobiałkową i ubogą w węglowodany (Fast Metabolism Diet; FMD);
  • dietę utrzymującą wagę (Eat, Drink and Be Healthy; EDH).

Wszystkie diety przeanalizowano pod kątem zawartości mikroskładników i zgodności z rekomendowanym dziennym spożyciem dla dorosłych Amerykanów. Z każdej diety do analizy wybrano przypadkowe 7 posiłków.

Pierwszej z diet brakowało witaminy B12, B3, D, E, wapnia, selenu i cynku. W drugiej stwierdzono niedobory witaminy B1, D, E, wapnia, magnezu i potasu. Ostatnia miała niedobór „tylko” witaminy D, wapnia i potasu. Obliczono, że nawet gdyby za pomocą tych samych diet dostarczać 2000 kcal dziennie, zabrakłoby ważnych składników, jak witamina B12, wapń i witamina D.

Autorzy zwracają uwagę, że w komercyjnie propagowanych dietach powszechnie występują niedobory mikroskładników i w związku z tym powinno się je znacznie lepiej projektować.

Źródło

Nutrients. 2018 Jan 20;10(1). Micronutrient Gaps in Three Commercial Weight-Loss Diet Plans. G Engel M, J Kern H, Brenna JT, H Mitmesser S.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s