Witamina D ma znaczenie w udarze

Jest korelacja między niedoborem witaminy D a śmiertelnością w przebiegu udaru mózgu – ogłosili Japończycy w prestiżowym czasopiśmie neurologicznym. 

Naukowcy zaplanowali badanie, scalając dwa fakty: pierwszy jest taki, że pojawia się coraz więcej prac na temat znaczenia witaminy D dla stanu serca i naczyń – czyli układu krążenia. Drugi to taki, że jedna z najpoważniejszych chorób neurologicznych, czyli udar mózgu, ma podłoże naczyniowe i w zasadzie te same czynniki, które wpływają na zdrowie układu krążenia, powinny być korzystne także w chorobach naczyniowych mózgu. Być może więc witamina D ma znaczenie i w tej sytuacji.

Badanie objęło prawie 60 tys. zdrowych dorosłych (24 tys. mężczyzn i 36 tys. kobiet) w wieku 40-79 lat. Obserwowano ich przez przeszło 19 lat! (w latach 1989-2009). W tym czasie doszło do 1514 zgonów z powodu udarów i 702 z powodu choroby wieńcowej. Stężenie witaminy D okazało się odwrotnie proporcjonalne do ryzyka śmierci w przebiegu udaru, zwłaszcza krwotoku śródmiąższowego, choć nie korelowało ze zgonami z przyczyn wieńcowych. Różnica ryzyka między osobami spożywającymi najwięcej (≥440 j.m. dziennie) i najmniej (<110 j.m. dziennie) witaminy D sięgała 30 proc., a w przypadku krwotoku śródmiąższowego 34 proc. 

Źródło

Stroke. 2018 Feb;49(2):454-457. Relationship Between Dietary Vitamin D and Deaths From Stroke and Coronary Heart Disease: The Japan Collaborative Cohort Study.
Sheerah HA, Eshak ES, Cui R, Imano H, Iso H, Tamakoshi A; Japan Collaborative Cohort Study Group.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s