Witamina D z innymi witaminami i minerałami, kwasami omega-3 i probiotykami chroni przed cukrzycą

Witamina D w połączeniu z innymi ważnymi składnikami żywieniowymi jest w stanie powstrzymać u części zagrożonych osób postęp zaburzeń metabolicznych i rozwój cukrzycy, a nawet więcej – przywracać zdrowie chorym na cukrzycę – opisują wyniki swojego badania naukowcy z Kanady. 

Autorzy pracy zbadali przeszło 1000 uczestników programu suplementacyjnego Pure North, w którym podawano witaminę D w połączeniu z preparatami witaminowymi. Okazało się jednak, że uczestnicy nie stosowali jednego z tych preparatów z uwagi prawdopodobnie na zbyt dużą zawartość niacyny, więc grupa badana naturalnie podzieliła się na osoby stosujące samą witaminę D oraz witaminę D w połączeniu z probiotykami, kwasami omega-3, preparatem multiwitaminowym, a w zależności od niedoborów – również suplementacją witaminy C, magnezu lub kwasu kaprylowego. Przez dwa lata sprawdzano zmiany stężenia witaminy D we krwi, stężenia białka C-reaktywnego mierzonego metodą wysokiej czułości (hs-CRP, marker przewlekłego stanu zapalnego) oraz hemoglobiny glikowanej HbA1c (marker cukrzycy i ogólnie zaburzeń gospodarki węglowodanowej).

Jakie były wyniki? Stężenie witaminy D w obu grupach wzrosło (co świadczy o dwóch ważnych faktach: że uczestnicy przyjmowali ten suplement oraz że suplement zawierał faktycznie witaminę D, co nie jest zawsze oczywiste). W grupie, gdzie witaminę D łączono z kwasami omega-3, probiotykami i innymi witaminami i minerałami, istotnie spadło stężenie HbA1c. Po roku w grupie tej odnotowano tylko 8% nowych przypadków cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego, w porównaniu z 16% (dwa razy więcej!) w grupie suplementującej samą witaminę D. Co więcej, w grupie stosującej witaminę D z innymi suplementami stwierdzono REGRESJĘ zaburzeń gospodarki węglowodanowej (czyli cofanie się cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego do stanu prawidłowego!) u 44 proc. osób, w porównaniu do 8% w grupie samej witaminy D.

Autorzy apelują o prowadzenie dalszych badań – biorąc pod uwagę olbrzymią częstość choroby, obciążenie zdrowotne i koszty, jakie generuje cukrzyca, tak proste interwencje mogłyby po prostu wydłużać życie ogromnej liczbie ludzi.

Źródło

J Clin Transl Endocrinol. 2017 Nov 7;10:28-35. Effect of a vitamin and mineral supplementation on glycemic status: Results from a community-based program. Kimball SM, Emery JCH, Lewanczuk RZ.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s