Koenzym Q10, witamina D z argininą dla starzejącego się serca

Koenzym Q, witamina D i L-arginina działają synergistycznie dla zdrowia serca i naczyń: powodują rozszerzenie naczyń silniejsze niż suma działań każdego z tych związków z osobna. Może to mieć niebagatelne znaczenie dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych, upośledzenie rozszerzania naczyń jest bowiem ważnym (o ile nie kluczowym – wraz z przewlekłym stanem zapalnym) zjawiskiem w patogenezie najczęstszych chorób układu krążenia.

Autorami badania, które pozwoliło zaobserwować te zależności, są fizjolodzy z Uniwersytetu Wschodniopiemonckiego (Włochy). Zbadali oni wpływ – osobno i w połączeniu – koenzymu Q, witaminy D i argininy na przeciwdziałanie szkodom powodowanym przez wolne rodniki. Oceniali liczne parametry, jak żywotność komórek, wytwarzanie tlenku azotu i ilości wolnych rodników w komórkach śródbłonka oraz komórkach mięśnia sercowego. Wyniki porównali z uzyskanymi w kolejnym eksperymencie – na modelu zwierzęcym, gdzie sprawdzano, jak będą rozkurczać się tętnice.

Wyniki są jednoznaczne: wszystkie trzy substancje razem indukowały tlenek azotu (naturalna substancja odpowiedzialna rozkurcz tętnic, odkrycie której uhonorowano w 1998 r. Nagrodą Nobla) znacznie silniej, niż suma każdej z osobna. Nie jest to niczym nowym w fizjologii i medycynie i nosi nazwę synergii. Obserwacje te znalazły potwierdzenie w badaniu rozkurczu tętnic. Autorzy wskazują, że takie działanie koenzymu Q10, witaminy D i argininy może przeciwdziałać uszkodzeniom serca i spowalniać proces jego starzenia się.

Komentarz

W teorii organizm sam umie wytworzyć i argininę, i koenzym Q10, i witaminę D. W praktyce wiadomo, że większość populacji w naszej szerokości geograficznej ma niedobór witaminy D, zasoby koenzymu Q10 maleją wraz z wiekiem, i jak widać endogenna arginina też nie wystarcza (chociaż za produkcję tlenku azotu odpowiada nie tylko arginina – niedawno wykazano, że podobnie działają fitosterole, czyli sterole pochodzenia roślinnego). Być może autorzy tej pracy odkryli kolejne ogniwo w procesie starzenia, które stanowi zaprogramowany etap prowadzący nas do śmierci w wyniku  starości – i będzie można tym programom przeciwdziałać naturalnymi produktami, jak te właśnie zbadane.

Źródło

J Vasc Res. 2018 Jan 5;55(1):47-60. Cooperative Effects of Q10, Vitamin D3, and L-Arginine on Cardiac and Endothelial Cells. Molinari C, Morsanuto V, Polli S, Uberti F.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s