Sterole roślinne działają jak L-arginina

Sterole roślinne zwiększają produkcję tlenku azotu i azotanów we krwi. Tlenek azotu jest podstawowym czynnikiem, dzięki któremu organizm dba o to, by naczynia krwionośne nie kurczyły się. Odkrycie to zostało uhonorowane Nagrodą Nobla, i nic w tym dziwnego. Tlenek azotu i regulacja rozkurczu naczyń (tzw. gry naczyniowej) bierze udział w licznych procesach biologicznych – od regulacji ciśnienia (i rozwoju nadciśnienia w razie jej zaburzenia), przez krzepnięcie krwi, wpływ na czynność mózgu i erekcję członka.

Do niedawna sądzono, że tlenek azotu powstaje z L-argininy, ewentualnie z azotanów organicznych, które medycyna od lat wykorzystuje w leczeniu choroby wieńcowej (przykładem jest nitrogliceryna pod język). Tymczasem okazuje się, że ilość tlenku azotu i azotanów mogą zwiększać sterole roślinne. I to nie w badaniu w laboratorium, a u ochotników w warunkach klinicznych! Przeprowadzono bowiem randomizowane badanie z podwójnym zaślepieniem i skrzyżowaniem grup, w którym u 18 zdrowych osób mierzono stężenia tlenku azotu i azotanów 3 godz. po posiłku bogatym w sterole roślinne i po 4 tygodniach regularnego ich spożywania. Badanymi sterolami były β-sitosterol, kampesterol i stigmasterol.

Miesiąc takiej diety zaowocował istotnym wzrostem tlenku azotu i azotanów we krwi i w moczu w porównaniu z grupą placebo. Efekt nie był widoczny natychmiast, tzn. w badaniu po 3 godz. Co ciekawe, nie zmieniały się poziomy ani L-argininy, ani asymetrycznej dimetyloargininy, co sugeruje niezależny mechanizm wpływu steroli roślinnych na wytwarzanie tlenku azotu. Co więcej, tlenek azotu wyraźnie korelował ze stężeniem fitosteroli we krwi!

Komentarz

Jak widać, trwała zmiana diety czy też długotrwała suplementacja przynosi efekty. Wytrwałości nam brakuje, bo zdrową dietę niejeden zaczynał setki razy. Wytrwałości życzymy, bo dalekosiężne zmiany dają nadspodziewanie dobre wyniki!

Źródło

J Food Sci. 2017 Jul;82(7):1750-1756. Dietary Plant Sterols Supplementation Increases In Vivo Nitrite and Nitrate Production in Healthy Adults: A Randomized, Controlled Study. Ho XL, Loke WM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s