Cynk działa przeciwwirusowo i może pomagać w leczeniu zapalenia wątroby

Cynk jest – w porównaniu z lekami przeciwwirusowymi – niedrogim sposobem pobudzenia układu odpornościowego do walki z zakażeniem wirusowym  i może być stosowany jako tani dodatek do leczenia wirusowych zapaleń wątroby i prawdopodobnie innych zakażeń wirusowych – stwierdzili naukowcy zajmujący się chorobami zakaźnymi, immunologią i chorobami wątroby z Uniwersytetu w Sydney (Australia).

Zwracają oni uwagę na rolę metalotionein, małych białek wiążących cynk i miedź. Ich główną rolą jest magazynowanie tych metali, aby nie doszło do przeładowania nimi komórek. Ich stężenie zwiększa się pod wpływem metali ciężkich i stresu oksydacyjnego, służą bowiem przeciwdziałaniu zatruciu i uszkodzeniu przez wolne rodniki. Stężenie metalotionein rośnie w zakażeniach wirusowych.

Naukowcy sprawdzili, jak zmienia się stężenie i lokalizacja tych białek w komórkach po zakażeniu HCV (wirusem zapalenia wątroby typu C). Potwierdzili, że metalotioneiny gromadzą się w jądrach komórkowych zakażonych komórek i że ich brak powoduje zwiększone (o ok. 40 proc.) uwalnianie potomnych wirusów. Dowiedli także, że cynk indukuje wytwarzanie metalotionein, co może odpowiadać za obserwowane w innych badaniach działanie antywirusowe tego pierwiastka.

Źródło

J Viral Hepat. 2017 Dec 14. The antiviral role of zinc and metallothioneins in hepatitis C infection. Read SA, Parnell G, Booth D, Douglas MW, George J, Ahlenstiel G.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s