Suplementacja bifidobakterii szczególnie korzystna dla zdrowia niemowląt

Suplementacja szczepów Bifidobacterium longum u niemowląt karmionych piersią powoduje korzystne zmiany metaboliczne i poprawę czynności jelit. Zmiany te utrzymują się stosunkowo długo, widoczne były nawet po miesiącu od podania probiotyku. 

Jak wiadomo z licznych badań naukowych, u dorosłych ludzi za pomocą probiotyków nie udaje się uzyskać trwałego zasiedlenia jelit przez bifidobakterie  – w zasadzie aby nie zniknęły, trzeba ich stale dostarczać. Amerykańscy naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy podanie probiotyku Bifidobacterium longum subsp. infantis (B. infantis) niemowlętom da odmienne rezultaty.

W tym celu do badania zaproszono 66 matek, które karmiły niemowlęta piersią, i części zalecono podawanie dzieciom suplementu zawierającego bifidobakterie codziennie między 7 a 28 dniem życia. Pozostałe matki nie podawały żadnych probiotyków. Przez 2 miesiące analizowano próbki kału dzieci – szukano śladów (różnych) bakterii i związków chemicznych, w tym oceniano stężenie endotoksyn (są to związki pochodzenia bakteryjnego, które przedostają się do krwi i „zatruwają” organizm; uważa się, że są produkowane przez szkodliwe bakterie i przyczyniają się do rozwoju przewlekłęgo stanu zapalnego – przyp. integmed.pl).

U niemowląt, którym podawano probiotyk, stwierdzono istotnie więcej szczepów Bifidobacteriaceae w kale, nawet 30 dni po zakończeniu suplementacji! Ale to nie wszystko. W grupie suplementowanej probiotykiem stwierdzono znacznie mniejszą zawartość oligosacharydów mlecznych, co prawdopodobnie oznacza, że bifidobakterie są szczególnie przystosowane do wspomagania trawienia mleka ludzkiego. Podobnie można interpretować wyższe stężenia kwasu mlekowego i octowego – dzięki temu wzrosło pH strawionej treści pokarmowej. Wszystko to razem świadczy o poprawie przebiegu fermentacji w jelitach. Szczególnie jednak ważna jest obserwacja, że dzieci otrzymujące probiotyk miały 4-krotnie mniejsze stężenie endotoksyn bakteryjnych i mniejszą zawartość „niekorzystnych” bakterii kolonizujących jelita, tj. Proteobacteria i Bacteroidetes.

Komentarz

To, że prawidłowa flora jelitowa ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i długości życia, powoli przebija się do świadomości naukowców i lekarzy. Pediatrzy są w tym chyba lepiej zorientowani niż inne specjalności. Dziecko urodzone siłami natury jest kolonizowane w pierwszej kolejności przez bakterie obecne na skórze krocza matki, w tym zbawienne bifidobakterie. Inaczej się ma sprawa z dziećmi urodzonymi metodą cesarskiego cięcia – w wyniku braku kontaktu z kroczem pierwsze bakterie, które je kolonizują, to te obecne na sali porodowej i rękach personelu, czyli często Gram-ujemne pałeczki i ziarniaki, często gronkowce złociste. Jak widać, suplementacja Bifidobacterium longum jest w stanie przeciwdziałać tej niekorzystnej kolonizacji i wprowadzić pozytywne zmiany w organizmie dziecka, m.in. związane z zatrzymaniem zatruwania go przez endotoksyny. Warto więc rozważyć suplementację, szczególnie u dzieci rodzonych metodą cesarskiego cięcia!

Źródło

mSphere. 2017 Dec 6;2(6). Persistence of Supplemented Bifidobacterium longum subsp. infantis EVC001 in Breastfed Infants. Frese SA, Hutton AA, Contreras LN, Shaw CA, Palumbo MC, Casaburi G, Xu G, Davis JCC, Lebrilla CB, Henrick BM, Freeman SL, Barile D, German JB, Mills DA, Smilowitz JT, Underwood MA.

Jedna myśl w temacie “Suplementacja bifidobakterii szczególnie korzystna dla zdrowia niemowląt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s