Uwaga na warzywa typu „konserwowe”. Z powodu raka

Częste spożycie pikli warzywnych łączy się ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego. Zmartwi to zapewne fanów ogórków konserwowych, sałatek typu szwedzkiego, patisonów, dyni, gruszek, śliwek i innych warzyw i owoców w occie. Jest też jednak dobra wiadomość. Picie zielonej herbaty i jedzenie fasoli są w stanie osłabić szkodliwy wpływ pikli.

W celu oceny, jak pikle wpływają na ryzyko raka jelita grubego, chińscy naukowcy porównali 400 pacjentów ze świeżo rozpoznanym patomorfologicznie nowotworem oraz 400 zdrowych osób w podobnym wieku, sparowanych pod względem płci.

Spożycie pikli warzywnych więcej niż 3 razy dziennie okazało się wiązać ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego – i to prawie trzykrotnie! Ryzyko to dodawało się do ryzyka związanego ze spożywaniem przetworzonego mięsa, ale było istotnie zmniejszane (o 50-70 proc.)dzięki częstemu piciu zielonej herbaty i jedzeniu fasoli.

Komentarz

Nie od dziś wiadomo, że ocet jest niezdrowy. I jak widać, jest on bardziej niezdrowy niż warzywa są zdrowe. Czyli wartość zdrowotna warzyw w occie wydaje się najzwyczajniej w świecie znikać – przynajmniej jeśli chodzi o wpływ ochronny na nowotwór jelita grubego.

Źródło

Sichuan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 2017 Nov;48(6):886-890. [Intake of Pickled Vegetables and Colorectal Cancer]. Yang T, Li YL, Chen LL, Feng F, Li XL, Liu WH, Yan J, Yang YF.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s