Osoby z zapaleniem płuc częściej mają niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D wiąże się z większą częstością zapaleń płuc i cięższym ich przebiegiem. 

Tak brzmi wniosek z badania, w którym porównywano ciężkość choroby i jej skutki oraz czas trwania leczenia szpitalnego w zależności od stężenia witaminy D we krwi. Oceny ciężkości choroby dokonywano na podstawie skali CURB-65 (rzadko stosowanej w Polsce, aczkolwiek dość dokładnie pozwalającej ocenić, jak ciężki jest stan chorego z zapaleniem płuc) – skala ta uwzględnia takie parametry jak dezorientację, niewydolność nerek, częstość oddechów, ciśnienie tętnicze, wiek. Parametry te korelowały z długością pobytu w szpitalu, częstością leczenia na oddziale intensywnej terapii i śmiertelnością w okresie 30-dniowym.

U przeszło 80% badanych stwierdzono niedobór witaminy D (<30 ng/dl). Ryzyko zapalenia płuc u osób z niedoborem witaminy D było zwiększone 3,7 razy! Niedobór witaminy D stwierdzano prawie dwukrotnie częściej u osób z ciężkim zapaleniem płuc w porównaniu z osobami z lżejszym jego przebiegiem. Pacjenci z niedoborem witaminy D częściej wymagali intensywnej terapii, dłużej przebywali w szpitalu i częściej umierali – i choć te ostatnie obserwacje nie osiągnęły istotności statystycznej, autorzy podkreślają, jak ważne jest zwrócenie uwagi na stężenie witaminy D u osób z zapaleniem płuc i innymi chorobami zakaźnymi.

Komentarz

Zapalenie płuc jest groźne zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na niedobory witaminy D u osób >65 roku życia (i je wyrównać odpowiednią suplementacją).

Źródło

Int J Gen Med. 2017 Nov 13;10:423-429. Association between serum concentration of 25-hydroxyvitamin D and community-acquired pneumonia: a case-control study.
Mamani M, Muceli N, Ghasemi Basir HR, Vasheghani M, Poorolajal J.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s