Witamina C hamuje starzenie komórek kościotwórczych

Można mieć nadzieję, że witamina C będzie widziana jako potencjalny lek do stosowania w chorobie zwyrodnieniowej stawów – ogłosili naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria). 

Póki co na etapie badań laboratoryjnych udało się wykazać, że witamina C hamuje proces starzenia się osteoblastów – komórek odpowiadających za wytwarzanie kości. Naukowcy badali osteoblasty pobrane z kości ludzi z chorobą zwyrodnieniową stawów, podejrzewając, że w procesie ich starzenia dużą rolę może grać stres oksydacyjny (i wolne rodniki). Postanowili więc inkubować fragmenty kości pochodzące z bezpośredniej okolicy chrząstek stawów objętych zmianami chorobowymi w roztworze zawierającym witaminę C.

Okazało się, że doprowadziło to do wzrostu liczby mnożących się i nowo rosnących komórek, zmniejszenia liczby komórek „starych”, czemu towarzyszyło zmniejszenie ilości wolnych rodników w osteoblastach. Analiza molekularna wykazała, że w komórkach tych dochodzi do zahamowania apoptozy oraz uruchomienia szlaków odpowiadających za proliferację i katabolizm komórkowy.

Jak stwierdzili autorzy, suplementacja witaminy C może pomóc w odbudowaniu kości w okolicy podchrząstkowej, a usuwanie starczych komórek może stać się potencjalnym celem w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów.

Osteoblasty to komórki odpowiadające za tworzenie nowej kości. Dla utrzymania zdrowia kości konieczna jest stała równowaga między ich czynnością a czynnością osteoklastów – komórek o przeciwstawnym działaniu, tj. resorbujących kość. Oba te procesy (resorbcja starej kości i jednoczesne tworzenie nowej) trwają przez całe nasze życie. Zachwianie osteoblastami może spowodować przewagę utraty kości i w konsekwencji jej osłabienie i inne choroby, np. zwyrodnienia stawów.

Źródło

Int J Mol Sci. 2017 Nov 24;18(12). Ascorbic Acid Attenuates Senescence of Human Osteoarthritic Osteoblasts. Maximilian G. Burger, Amir Steinitz, Jeroen Geurts, Benjamin E. Pippenger, Dirk J. Schaefer, Ivan Martin, Andrea Barbero, Karoliina Pelttari

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s