Nadwaga i zdrowa dieta chronią przed demencją

Nadwaga (ale nie otyłość) ORAZ dieta bogata w ryby, warzywa, kawę i herbatę wydają się chronić przed rozwojem demencji w starszym wieku – wynika z dużego badania przeprowadzonego na Tajwanie. 

W ramach badania oceniano stan zdrowia przeszło 10 tys. mieszkańców Tajwanu, z czego u u przeszło 2000 zdiagnozowano łagodne zaburzenia poznawcze (są to zaburzenia podobne do tych obserwowane w demencji, ale nieosiągające tak wielkiego nasilenia, by można ją było rozpoznać), a ponad 900 miało demencję (otępienie). Rozpoznania otępienia dokonywano w oparciu o amerykańskie kryteria opracowane przez National Institute on Aging-Alzheimer’s Association. Pozostałą grupę bez zaburzeń porównano z chorymi pod względem stylu życia, nawyków żywieniowych, danych demograficznych.

W analizie statystycznej wykazano, że ryzyko demencji jest odwrotnie skorelowane ze spożyciem ryb (zmniejszały ryzyko o blisko 40 proc.), kawy (podobny spadek ryzyka), zielonej herbaty (spadek ryzyka o ok. połowę), a także innych rodzajów herbaty (spadek ryzyka o 60 proc.!). Nie stwierdzono natomiast, by dieta bogata w owoce wpływała w jakikolwiek sposób na ryzyko rozwoju demencji. W porównaniu natomiast z osobami o prawidłowej wadze (BMI 24 lub mniej) starsze osoby z nadwagą (BMI >24 i <30) miały zmniejszone ryzyko demencji o 23 proc.

Autorzy zwracają uwagę, że nadwaga dotyczy osób w starszym wieku i niekoniecznie wyniki ich pracy wskazują na korzyści z tejże w młodszej populacji. Podejrzewają, że za brakiem wpływu owoców na rozwój demencji może stać duża zawartość cukru.

Źródło

J Prev Alzheimers Dis. 2017;4(1):37-43. Modest Overweight and Healthy Dietary Habits Reduce Risk of Dementia: A Nationwide Survey in Taiwan. Lee CY, Sun Y, Lee HJ, Chen TF, Wang PN, Lin KN, Tang LY, Lin CC, Chiu MJ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s