Kurkumina i ekstrakt z kurkumy mogą być w przyszłości stosowane w leczeniu niektórych chorób z autoagresji – uważają chińscy naukowcy. Konieczne są jednak dalsze badania, bo na razie wciąż jest za mało danych o skuteczności tych nutraceutyków w wielu chorobach autoimmunologicznych.

Autorzy doszli do takich wniosków po przeglądzie wyników 31 randomizowanych badań klinicznych w kontekście 10 rodzajów chorób z autoagresji. Najlepsze dane świadczące o skuteczności kurkuminy lub ekstraktów z kłącza kurkumy dotyczą wrzodziejącego zapalenia jelit, łuszczycy oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. W tych chorobach suplementacja poprawiała objawy kliniczne lub parametry laboratoryjne. Pewne nadzieje można wiązać z tymi nutraceutykami w chorobie Leśniowskiego-Crohna, stwardnieniu rozsianym, toczniu rumieniowatym układowym, atopowym zapaleniem skóry, chorobie Behçeta czy zapaleniu naczyń typu Takayasu: w tych chorobach mamy przynajmniej po jednym badaniu dowodzącym korzyści z suplementacji. To jednak wciąż za mało, by ostatecznie wyrokować o jej przydatności. 

Konieczne są zatem kolejne badania kliniczne, większe i odpowiednio długo trwające. Kurkuma jest surowcem stosowanym w ramach tradycyjnej medycyny chińskiej od tysięcy lat. Badania laboratoryjne potwierdzają jej liczne aktywności biologiczne, jednak nie zawsze idą one w parze z istotnym klinicznie działaniem u ludzi. Autorzy uznają, że korzyści z suplementacji kurkuminy czy ekstraktów z kurkumy są wyraźnie widoczne w badaniach klinicznych w kontekście pierwszych trzech wymienionych wyżej chorób. 

Za możliwą skutecznością kurkumy i jej substancji aktywnych w chorobach z autoagresji przemawia głównie działanie immunomodulacyjne: wygaszanie reakcji zapalnych. Przyszłością zdaniem autorów będzie łączenie tego nutraceutyku z klasycznymi terapiami immunosupresyjnymi oraz poprawa wchłaniania kurkuminy (np. dzięki preparatom zawierającym nanokurkuminę).  

Na podstawie

Zeng L, Yang T, Yang K, Yu G, Li J, Xiang W, Chen H. Curcumin and Curcuma longa Extract in the Treatment of 10 Types of Autoimmune Diseases: A Systematic Review and Meta-Analysis of 31 Randomized Controlled Trials. Front Immunol. 2022 Aug 1;13:896476. doi: 10.3389/fimmu.2022.896476. PMID: 35979355; PMCID: PMC9376628.