Włoscy naukowcy, lekarze i specjaliści żywienia, dokonali przeglądu badań nad zastosowaniem nutraceutyków w terapii zespołu policystycznych jajników (PCOS, polycystic ovary syndrome).

Choroba ta charakteryzuje się zaburzeniami hormonalnymi wykraczającymi znacznie poza „kontekst” działania jajników. Elementem zespołu jest choćby insulinooporność, zwiększająca ryzyko zaburzeń metabolicznych, jak i nadmiar androgenów (hormonów męskich), prowadzący do obniżenia głosu, trądziku czy hirsutyzmu (pojawiania się owłosienia typu męskiego). Leczenie jest objawowe (nieznana jest bowiem przyczyna choroby), dodatkowo obejmuje terapie hormonalne mające ułatwiać zajście w ciążę (niepłodność także jest jedną z konsekwencji klinicznych). Wśród nutraceutyków poszukuje się substancji wspierających praktycznie wszystkie aspekty terapii – przykładowe badania kliniczne są opisane pod tym linkiem.

Z przeglądu dokonanego przez autorów wynika, że spośród ocenianych nutraceutyków:

  • największe korzyści (metaboliczne i w aspekcie czynności jajników) przynoszą inozytole (mioinozytol i D-chiro-inozytol w stosunku 40:1);
  • w zwalczaniu objawów hiperandrogenizmu obiecujące wyniki otrzymano w badaniach z suplementacją skojarzeń witaminy D i probiotyków, witaminy E i koenzymu Q10, a także inozytoli z witaminami z grupy B;
  • w aspekcie towarzyszącego chorobie stanu zapalnego poprawę uzyskano z kolei za pomocą suplementacji probiotyków z selenem i witaminą E w skojarzeniu z kwasami omega-3.

Autorzy podkreślają też, że mimo iż dotychczasowe dane uznają za „satysfakcjonujące”, konieczne są dalsze badania, z większymi grupami uczestniczek.

Na podstawie
Menichini D, Ughetti C, Monari F, Di Vinci PL, Neri I, Facchinetti F. Nutraceuticals and polycystic ovary syndrome: a systematic review of the literature. Gynecol Endocrinol. 2022 Aug;38(8):623-631. doi: 10.1080/09513590.2022.2089106. Epub 2022 Jun 17. PMID: 35713558.