Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Los Angeles postanowili sprawdzić, jak na florę jelitową, metabolizm i wydzielanie kwasów żółciowych wpływa suplementacja winogron. 

W tym celu przeprowadzili badanie, w ramach którego uczestnicy musieli początkowo stosować specjalną dietę ubogą w polifenole, po czym wprowadzano suplementację suchego ekstraktu z całych winogron w dawce 46 g dziennie (czyli w stosunkowo dużej ilości). 

Już po 4 tygodniach takiej suplementacji stwierdzono zmiany składu flory jelitowej. Najważniejszym było zwiększenie liczebności bakterii z rodzaju Akkermansia i zmniejszenie Bifidobacterium. Odnotowano także zmniejszenie całkowitego stężenia cholesterolu (o ok. 6%) i HDL, i redukcję, o 2/5, stężenia kwasów żółciowych w surowicy. 

Obserwacje te świadczą o tym, że:

  • związki czynne zawarte w winogronach mogą wpływać na metabolizm cholesterolu i tłuszczów (wydaje się, że dzieje się to na poziomie wątroby, choć wymaga to potwierdzenia w innych badaniach);
  • winogrona mogą powodować zarówno korzystne, jak i mniej korzystne zmiany składu mikrobiomu jelitowego. Akkermansia to bakteria stymulująca wytwarzanie śluzu w jelitach, przez co przyczynia się do ich ochrony przed przyleganiem patogennych mikroorganizmów; wiązana jest też z wpływem na metabolizm węglowodanów, a jej niedobór – z rozwojem otyłości. Z drugiej strony, obserwowana redukcja liczebności bifidobakterii jest zaskakująca, ponieważ w badaniach przedklinicznych polifenole winogron raczej stymulowały wzrost tej populacji niż mu przeciwdziałały. Zdaniem autorów mógł się do tego przyczynić specyficzny skład suplementu – ponieważ stosowano susz uzyskiwany z całych winogron, w dawce 46 g suplementu było tylko ok. 160 mg dobroczynnych polifenoli, natomiast aż 35 g cukrów prostych (cukry mogą też odpowiadać za obserwowany spadek HDL). 

W kolejnych badaniach konieczne będzie zatem rozdzielenie wpływu polifenoli i cukrów pochodzących z winogron, nie jest bowiem niczym nieoczekiwanym, że konsumpcja cukrów prostych, nawet w połączeniu z polifenolami, nie jest obojętna dla metabolizmu i zdrowia, i że odzwierciedla się to w czynności wielu narządów, nie tylko wątroby. 

Na podstawie

Yang J, Kurnia P, Henning SM, Lee R, Huang J, Garcia MC, Surampudi V, Heber D, Li Z. Effect of Standardized Grape Powder Consumption on the Gut Microbiome of Healthy Subjects: A Pilot Study. Nutrients. 2021 Nov 6;13(11):3965. doi: 10.3390/nu13113965. PMID: 34836220; PMCID: PMC8619073.