Naukowcy z Kanady i USA zajmujący się sportem, fizjologią i neurobiologią sprawdzili, jak suplementacja kolagenu wraz z witaminą C wpływa na rezultaty treningu siły mięśniowej. 

Punktem wyjścia była obserwacja, że podawanie hydrolizatu kolagenu w połączeniu z witaminą C zwiększa syntezę kolagenu, co może przekładać się na mechanikę układu ruchu, poprzez zwiększenie gęstości macierzy tkanki łącznej, a co za tym idzie sztywności ścięgien i więzadeł i wraz z tym zdolności do generowania siły mięśniowej. 

Grupę badaną stanowiło 50 mężczyzn, którzy w trakcie programu treningowego przyjmowali albo testowany suplement (20 g hydrolizatu kolagenu z 50 mg witaminy C), albo placebo, na godzinę przed sesją treningową. 

Analiza wskazała, że w grupie otrzymującej suplement stwierdzono szybszą normalizację zdolności do osiągnięcia maksymalnej siły mięśniowej (RFD, rate of force development) – w grupie placebo po 3 tygodniach treningu wskaźnik ten wciąż był obniżony. RFD mierzono dla przysiadów i wyskoków pionowych. Dodatkowo stwierdzono silny trend w kierunku zwiększonej sztywności kończyn dolnych, nie wykazano natomiast wpływu na maksymalną siłę ani inne parametry mierzone podczas ćwiczeń. 

W tym badaniu suplementacja kolagenu wpłynęła zatem korzystnie na szybkość, z jaką zawodnik generował maksymalną siłę, nie zwiększyła natomiast tej siły per se

Na podstawie

Lis DM, Jordan M, Lipuma T, Smith T, Schaal K, Baar K. Collagen and Vitamin C Supplementation Increases Lower Limb Rate of Force Development. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2021 Nov 22:1-9. doi: 10.1123/ijsnem.2020-0313. Epub ahead of print. PMID: 34808597.