Rekomenduje się stosowanie masaży z olejkiem lawendowym w celu poprawy jakości życia chorych na cukrzycę powikłaną uszkodzeniem nerwów, czyli neuropatią cukrzycową – piszą autorzy ze Szkoły Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu w Szirazie (Iran) po analizie wyników randomizowanego badania klinicznego. 

W badaniu uczestniczyło 78 chorych z neuropatią cukrzycową. To choroba wywołana uszkodzeniem nerwów przez długotrwałe (wieloletnie) podniesienie poziomu glukozy we krwi. Zła kontrola cukrzycy przyczynia się do uszkadzania tkanki nerwowej przez glukozę, co skutkuje takimi objawami jak napadowe piekące bóle, kłucia, bolesne skurcze, nadwrażliwość na dotyk (np. ból pod wpływem kontaktu z materiałem bielizny), a to wszystko na tle osłabionego ogólnie czucia – chory może np. nie czuć kamienia, który ma w bucie, przez co doprowadza do pojawienia się trudno gojących się ran stóp. 

Uczestników badania podzielono na 3 grupy. U części stosowano przez miesiąc codzienne wieczorne 10-minutowe masaże stóp z olejkiem lawendowym w rozcieńczeniu 3%, w drugiej grupie ten sam rodzaj masażu, ale z olejem słonecznikowym, i w trzeciej (kontrolnej) nie stosowano żadnej z powyższych interwencji. 

Analiza wskazała, że w grupie z olejkiem lawendowym zmniejszyło się nasilenie bólu (w porównaniu do pozostałych interwencji), a po miesiącu widoczna była także istotna poprawa jakości życia (a pierwsze efekty obserwowano już po 2 tygodniach). Może to wynikać z działania przeciwbólowego olejku lawendowego – redukcja bólu powinna przekładać się na jakość snu, nastrój, poziom lęku i ogólne funkcjonowanie, a to wszystko jest elementem ocenianym w skalach obiektywizujących jakość życia. 

Do innych olejków eterycznych, których działanie przeciwbólowe w bólu neuropatycznym obserwowano w badaniach klinicznych, należą olejek rozmarynowy, eukaliptusowy, rumiankowy, geranium, miętowy i z kolokwinty. 

Na podstawie

Rivaz M, Rahpeima M, Khademian Z, Dabbaghmanesh MH. The effects of aromatherapy massage with lavender essential oil on neuropathic pain and quality of life in diabetic patients: A randomized clinical trial. Complement Ther Clin Pract. 2021 Aug;44:101430. doi: 10.1016/j.ctcp.2021.101430. Epub 2021 Jun 18. PMID: 34217127.