Suplementacja probiotyku L. rhamnosus GG jest korzystna dla pacjentów oddziałów chirurgicznych po poważnych operacjach trzustki – ogłosił zespół polskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. 

Autorzy wykorzystali słynny szczep probiotyczny L. rhamnosus GG (ostatnie dwie litery pochodzą od nazwisk odkrywców Sherwooda Gorbacha i Barry’ego Goldina), aby pomóc chorym po pankreatoduodenektomii (wycięcie trzustki wraz z dwunastnicą) przejść przez okres pooperacyjny. Operacja ta jest poważna, rodzi wiele komplikacji (w tym infekcyjnych i zaburzeń czynności przewodu pokarmowego), a z wcześniejszych badań wiemy, że probiotyki wspierają zdrowienie po innych operacjach brzusznych, stąd zainteresowanie nimi także w poważnych zabiegach.

W badaniu brało udział 40 chorych, przydzielanych losowo do grupy otrzymującej probiotyk lub placebo. Po 30 dniach okazało się, że osoby z grupy aktywnego probiotyku wymagały krótszego pobytu w szpitalu (różnica 2 dni), a ponadto szybciej wracała im porażona czynność jelit (m.in. mieli wcześniejsze wypróżnienia) i dobry apetyt. 

Jak widać, probiotyki zaczynają coraz częściej pojawiać się w medycynie szpitalnej. Jeszcze nie tak dawno myślano o nich głównie w ramach zapobiegania powikłaniom antybiotykoterapii, dziś są wykorzystywane globalnie choćby w profilaktyce martwiczego zapalenia jelit u wcześniaków, a intensywne badania nad nimi pozwalają przypuszczać, że pojawią się także na innych polach. Nie ma chyba bowiem dziedziny medycyny, w której nie sprawdzano by skuteczności probiotyków w leczeniu stanów trudnych lub przewlekłych.  

Na podstawie

Folwarski M, Dobosz M, Małgorzewicz S, Skonieczna-Żydecka K, Kaźmierczak-Siedlecka K. Effects of Lactobacillus rhamnosus GG on early postoperative outcome after pylorus-preserving pancreatoduodenectomy: a randomized trial. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2021 Jan;25(1):397-405. doi: 10.26355/eurrev_202101_24407. PMID: 33506929.