Regeneracja nerwów obwodowych jest wciąż tajemniczym procesem, zachodzącym dość wolno i nader często mało skutecznym. W dążeniu do szybszego przywracania funkcji uszkodzonych nerwów próbuje się stosować metody mikrochirurgiczne, wspomagane m.in. nutraceutykami, jak kwasy omega-3 czy witaminy z grupy B. W niedawnym badaniu eksperymentalnym naukowcy z Belgradu (Serbia) zaobserwowali, jak suplementacja kompleksu witamin B modyfikuje interakcje komórek, które mają odbudować uszkodzony nerw. 

Autorzy omawianego eksperymentu zaobserwowali, że kompleks witamin B (B1, B2, B3, B5, B6, B12) przyspieszał regenerację uszkodzonego nerwu ruchowego, wpływając na czynność makrofagów – komórek odpornościowych, których aktywność prozapalną wygaszał i zmieniał je z komórek „niszczących” (M1) w komórki „reperujące” (M2), ułatwiając tym samym gojenie. Stwierdzili ponadto, że po przemianie makrofagi stymulowały inny rodzaj komórek – komórki Schwanna – do wytwarzania osłonki mielinowej. Komórki Schwanna pełnią podstawową rolę w przewodzeniu sygnału elektrycznego wzdłuż nerwu – owijają się wokół aksonów komórek nerwowych, tworząc izolację, dzięki której przesyłanie prądu odbywa się szybko i sprawnie. Stymulacja interakcji między oboma typami komórek przez witaminy z grupy B wiązała się z szybszą regeneracją przeciętych nerwów, co wskazuje, że w uszkodzeniach nerwów obwodowych taka suplementacja jak najbardziej może mieć sens (choć oczywiście wymaga jeszcze potwierdzenia w badaniach klinicznych). 

Na podstawie

Molecules. 2020 Nov 19;25(22):5426.  Effect of Vitamin B Complex Treatment on Macrophages to Schwann Cells Association during Neuroinflammation after Peripheral Nerve Injury. Adil Ehmedah et al.