Naukowcy z ośrodków w Iranie i Niemczech opublikowali wyniki swoich studiów nad potencjałem preparatów ziołowych w profilaktyce i leczeniu chorób chrząstki stawowej. 

Działania, które mogą wywierać naturalne produkty, obejmują wspólną nazwą „inżynierii tkankowej”, która opisuje możliwości wpływania za pomocą diety na komórki macierzyste różnych narządów i tkanek. Oczywiście, w celu pobudzenia procesów naprawczych. Jest to zupełnie inne podejście niż standardowe leczenie za pomocą środków hamujących enzymy promujące reakcje zapalne (np. z użyciem leków grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych). 

Inżynieria tkankowa ma odpowiadać na ogromne globalne zapotrzebowanie na substancje mające zdolność stymulacji procesów regeneracji chrząstki, a nie tylko spowalniania jej niszczenia. Zdaniem autorów sedno leży we wspieraniu komórek macierzystych chrząstki, które potrzebują odpowiednich bodźców – i niektóre znane nutraceutyki mają potencjał ich dostarczania. 

Autorzy dokonali przeglądu prac naukowych poświęconych nutraceutykom w wyżej opisanym aspekcie i doszli do wniosku, że w kontekście inżynierii tkankowej najlepszymi danymi dysponujemy dla:

  • kurkuminy;
  • imbiru;
  • epimedium (surowiec wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej – Yin Yang Huo);
  • ekstraktów z soi i awokado (znanych pod nazwą frakcji niezmydlających soi i awokado);
  • granatu;
  • resweratrolu (słynnego polifenolu o wielokierunkowym działaniu, głównie przeciwzapalnym i hormonalnym).

Oryginalny artykuł obfituje w opisy procesów na poziomie wewnątrzkomórkowym zmienianych przez wspomniane nutraceutyki i zainteresowani z pewnością zechcą doń sięgnąć. Najważniejsze przesłanie mówi, że naturalne substancje mają potencjał regeneracyjny dla chrząstek stawowych objętych zmianami chorobowymi, co staje się szczególnie ważne w dobie narastającego problemu choroby zwyrodnieniowej i innych zapaleń stawów. 

Na podstawie

Molecules. 2020 Jul 6;25(13):3075. Herbal Remedies as Potential in Cartilage Tissue Engineering: An Overview of New Therapeutic Approaches and Strategies. Constanze Buhrmann et al.