Naukowcy z Korei Południowej wzięli na warsztat południowoamerykański surowiec leczniczy – drzewo lapacho (Tabebuia impetiginosa), znane również pod nazwą pau d’arco. Dzięki temu możemy się dowiedzieć najważniejszych informacji o jego tradycyjnym zastosowaniu i działaniu zweryfikowanym naukowo.
Indianie Ameryki Południowej i Środkowej używali tego surowca do:
- zwalczania bólu (np. zębów, stawów);
- zwalczania zakażeń (najróżniejszych);
- leczenia obniżonego nastroju;
- zwalczania obrzęków (dzięki działaniu moczopędnemu);
- leczenia otyłości;
- leczenia nowotworów;
- leczenia chorób skóry.
Jednym z pierwszych kroków w poznawaniu egzotycznych roślin leczniczych jest w naukach zachodnich analiza składu chemicznego. W pau d’arco uwagę przykuwają przede wszystkim:
- naftochinony, zwłaszcza dwa unikatowe: antynowotworowy lapachol i bardzo silnie działający beta-lapachon;
- pochodne cyklopentenowe o potencjalnym działaniu przeciwzapalnym.
W badaniach eksperymetalnych (na komórkach lub zwierzętach) potwierdzono, że różne wyciągi z lapacho mogą:
- działać przeciwzapalnie, zarówno na poziomie ich inicjacji, jak i wygaszać przewlekłe stany zapalne, w tym te związane z wysiewem toksyn bakteryjnych z nieszczelnych jelit; obserwowano też hamowanie stanów zapalnych jelita grubego;
- hamować wzrost nowotworów i przyspieszać ich śmierć w mechanizmie apoptozy i działając cytotoksycznie;
- zmniejszać poziom bólu;
- chronić chrząstkę stawową objętą reakcją zapalną (ekstrakty z pau d’arco działały tu silniej niż popularny nutraceutyk MSM);
- wzmacniać ochronę przed wolnymi rodnikami;
- utrudniać gromadzenie tłuszczu i przyspieszać chudnięcie;
- działać antydepresyjnie;
- hamować aktywność płytek krwi.
Jeśli chodzi o badania kliniczne, w praktyce prawie ich nie ma. I to mimo potencjału, jaki w pau d’arco widzą zajmujący się nim naukowcy (są propozycje, by testować uzyskane z tego drzewa związki w łuszczycy, chorobie zwyrodnieniowej stawów, chorobach zapalnych jelit). To, czego pau d’arco się doczekało, to badania kliniczne z beta-lapachonem, cytotoksycznym związkiem uzyskiwanym z samego rdzenia drzewa, o potencjale antynowotworowym. Jego skuteczność sprawdza japońska firma farmaceutyczna w leczeniu raka kolczystokomórkowego skóry.
Na podstawie
Molecules. 2020 Sep 18;25(18):E4294. Tabebuia impetiginosa: A Comprehensive Review on Traditional Uses, Phytochemistry, and Immunopharmacological Properties. Jianmei Zhang et al.