Kurkumina hamuje osteoporozę

Kurkumina wpływa na kości – hamuje postęp utraty masy kostnej w badaniach densytometrycznych i zmniejsza poziom markerów resorpcji kości. 

Takie działanie kurkuminy wykazano, badając pacjentów po urazie rdzenia kręgowego. Stan ten wiąże się często z niemożnością poruszania się, a wtedy ujawnia się skutek braku obciążenia dla kości – niedobór obciążenia związanego z pokonywaniem grawitacji prowadzi do przyspieszonej utraty kości, która może zakończyć się osteoporozą.

W badaniu wzięło udział 100 pacjentów rehabilitowanych po urazie rdzenia kręgowego. Podzielono ich na dwie grupy: kontrolna przyjmowała placebo, natomiast druga otrzymywała w ramach interwencji kurkuminę w dawce 110 mg/kg codziennie przez pół roku.

W grupie kontrolnej w następstwie choroby doszło do utraty gęstości kości, mierzonej za pomocą densytometrii w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i szyjki kości udowej. Jednak w grupie kurkuminy nastąpiło zjawisko odwrotne – gęstość kości w tych obszarach wzrosła. Co zrozumiałe, pod koniec badania obie grupy wyraźnie różniły się pod względem gęstości kości – oczywiście na korzyść kurkuminy.

Źródło

World Neurosurg. 2018 Mar 19. Effects of Curcumin on Bone Loss and Biochemical Markers of Bone Turnover in Patients with Spinal Cord Injury. Hatefi M, Ahmadi MRH, Rahmani A, Dastjerdi MM, Asadollahi K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s