Nadmierny przybór masy ciała w okresie ciąży dla niejednej kobiety staje się później problemem. Zamiast walczyć z nadwagą po ciąży, można skupić się na profilaktyce: jednym ze skuteczniejszych sposobów okazuje się być dieta bogatobłonnikowa. 

Takie wnioski przynosi badanie przeprowadzone w Centrum Medycznym Uniwersytetu w Kansas (USA). Uczestniczkami były kobiety między 10 a 14 tygodniem ciąży, które przydzielano do grupy interwencji dietetycznej lub grupy kontrolnej. Interwencja dietetyczna polegała na cotygodniowych telefonicznych konsultacjach z dietetykiem, który miał za zadanie zachęcać uczestniczki do stosowania diety bogatobłonnikowej (dietę układano tak, aby ilość błonnika przekraczała 30 g dziennie). Aby wspomóc ciężarne w początkowym okresie, przez pierwsze 6 tygodni w ramach suplementacji błonnika podawano im wysokobłonnikowe przekąski. 

Dzięki interwencji dietetycznej udało się poważnie zwiększyć ilość błonnika w diecie, do 32 g po 6 tygodniach, i utrzymać ją na podobnym poziomie (27 g po 12 tygodniach); grupa kontrolna spożywała średnio 10 g błonnika mniej. Uczestniczki spożywające dużo błonnika przytyły mniej (różnica 4 kg!), miało to również odzwierciedlenie w dłuższej perspektywie – ich waga po roku okazała się ponaddziesięciokrotnie mniej zwiększona niż kobiet z grupy kontrolnej (przybór masy ciała +350 g wobec +4,4 kg). Miało to po części związek z trwałą tendencją do wybierania pokarmów bogatych w błonnik. 

Błonnik jest jednym z bezpieczniejszych nutraceutyków w okresie ciąży, a dieta bogatobłonnikowa jest podstawową interwencją zarówno w ramach odchudzania, jak i zapobiegania przyrostowi masy ciała, o czym warto pamiętać i przed ciążą, i po zajściu w ciążę, i po ciąży również.

Na podstawie

BMC Pregnancy Childbirth. 2020 May 24;20(1):319. The effect of high dietary fiber intake on gestational weight gain, fat accrual, and postpartum weight retention: a randomized clinical trial. Hull HR, Herman A, Gibbs H, Gajewski B, Krase K, Carlson SE, Sullivan DK, Goetz J.