Zespół chemików i botaników z Indii opisał w obszernym artykule różnorodne właściwości olejków eterycznych. Specjalne miejsce poświęcili ich aktywności przeciw wirusom grupy i koronawirusom. 

Jeśli chodzi o ogólne działanie antywirusowe, to wykazano taką aktywność w przypadku np.:

  • wirusa opryszczki (HSV) – olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, tymiankowy, rozmarynowy, z mięty wonnej, z melisy, z palczatki, z meksykańskiego oregano;
  • wirusa grypy – olejek paczuli, z kumkwata, z melisy, lawendowy, tymiankowy, cynamonowy, z bergamotki;
  • koronawirusa SARS-CoV2 – olejek czosnkowy, eukaliptusowy, cynamonowy. 

Działania te najczęściej wykazano w modelach eksperymentalnych (hodowle komórkowe lub zwierzęta) i nie można ich bezkrytycznie ani bezpośrednio przenosić na ludzi. Autorzy zwracają jednak uwagę, że działanie olejków eterycznych jest wielokierunkowe i w związku z tym warte dalszych badań naukowych, mogą bowiem:

  • bezpośrednio niszczyć wiriony;
  • hamować replikację wirusów w komórkach;
  • osłabiać jego destrukcyjny wpływ na komórki;
  • łagodzić objawy choroby;
  • łagodzić reakcje układu immunologicznego na zakażenie. 

To i tak tylko czubek góry lodowej – wymienione wyżej olejki to te najbardziej popularne, w artykule podano ich o wiele więcej (bardzo często z egzotycznych roślin). 

Olejki można podawać w aerozolu (wziewnie), a niektóre także doustnie, co rodzi nadzieje na możliwość ich przyszłego wykorzystania w leczeniu ciężkich zakażeń układu oddechowego. Największe nadzieje wiążą autorzy z olejkami zawierającymi pineny, ocymen, cyneol, kwas karnozowy i kwas rozmarynowy. Są to związki lotne występujące m.in. w bazylii, eukaliptusie, kamforowcu, rozmarynie czy szałwii. 

Na podstawie

Microb Pathog. 2020 Nov 16;104620. An updated and comprehensive review of the antiviral potential of essential oils and their chemical constituents with special focus on their mechanism of action against various influenza and coronaviruses. Abdul Rouf Wani et al.