O tym mówiło się już od jakiegoś czasu. Glukozamina to nie tylko „suplement na stawy”. Ma znacznie więcej korzystnych działań: w ogromnym badaniu kohortowym wykazano, że zmniejsza śmiertelność z powodu wielu różnych chorób. 

Przedstawione badanie ma charakter prospektywny i obserwacyjny. Objęło blisko pół miliona kobiet i mężczyzn w średnim wieku 56 lat, których obserwowano przez jakieś 8-10 lat (kohorta UK Biobank). Aż 20 proc. uczestników badania zgłosiło regularne przyjmowanie glukozaminy (prawdopodobnie w celu leczenia chorób stawów). Gdy jednak przeanalizowano zgony, do jakich doszło w tej grupie, i zgrupowane je wedle przyczyn, okazało się, że ci, którzy przyjmowali glukozaminę, umierali po prostu rzadziej:

  • o 5% rzadziej na nowotwory;
  • o blisko 20% rzadziej na choroby układu krążenia;
  • o 25% rzadziej na choroby układu oddechowego;
  • o 25% rzadziej na choroby układu pokarmowego.

Jak się wydaje, nieco większe korzyści pod względem ochrony przed przedwczesną śmiercią odnoszą czynni palacze tytoniu niż ci, którzy zdołali zerwać z nałogiem. 

Glukozamina ma – być może, sądzimy to na podstawie jej zastosowań w chorobie zwyrodnieniowej stawów – działanie przeciwzapalne. Długotrwała jej suplementacja może się więc wiązać z wygaszaniem reakcji zapalnych prowadzących ostatecznie do rozwoju nowotworów, chorób płuc czy układu krążenia. Możliwe też jednak, że działa zupełnie inaczej – zmieniając metabolizm komórkowy lub pośrednio przez wpływ na florę jelitową. Tego nie wiemy, możemy tylko spekulować.

Najlepszy jest w tym fakt, że działanie suplementowanej regularnie glukozaminy zaobserwowano w olbrzymiej grupie ludzi, co rodzi pomysły, że z suplementacji takiej odnieść korzyści naprawdę wiele osób. Być może glukozamina okaże się odkryciem na miarę witaminy D – kto wie?

Na podstawie

Ann Rheum Dis. 2020 Apr 6. Associations of regular glucosamine use with all-cause and cause-specific mortality: a large prospective cohort study. Li ZH, Gao X, Chung VC, Zhong WF, Fu Q, Lv YB, Wang ZH, Shen D, Zhang XR, Zhang PD, Li FR, Huang QM, Chen Q, Song WQ, Wu XB, Shi XM, Kraus VB, Yang X, Mao C.