Irańscy naukowcy stwierdzili, że suplementacja czosnku może być pomocna w leczeniu stłuszczenia wątroby. 

Choroba ta polega na odkładaniu się w komórkach wątroby (hepatocytach) kropelek tłuszczu. Złogi te powstają być może dlatego, że komórki nie są w stanie wykorzystać tego tłuszczu w procesach oddychania, czyli mówiąc kolokwialnie – odkładają go zamiast spalać. Definitywnie choroba wiąże się z zaburzoną funkcją wątroby, może postępować i prowadzić do poważnego uszkodzenia tego narządu, wreszcie może się łączyć z zaburzeniami metabolizmu (np. glukozy, a więc i cukrzycą). 

W badaniu jako interwencji użyto sproszkowanego czosnku. Uczestnikami było 90 pacjentów z rozpoznaniem niealkoholowego stłuszczenia wątroby, którym przez 12 tygodni podawano albo suplement z czosnkiem (codziennie 4 razy po 400 mg), albo placebo. 

W grupie otrzymującej czosnek stwierdzono:

  • istotną redukcję stopnia stłuszczenia wątroby; 
  • zmniejszenie aktywności aminotransferazy alaninowej (ALT) i asparaginowej (AST) – enzymów uwalnianych przez obumierające hepatocyty;
  • zmniejszenie aktywności gamma-glutamylotransferazy (GGTP); 
  • zmniejszenie stężenia cholesterolu i triglicerydów (parametry gospodarki lipidowej, czynniki ryzyka chorób układu krążenia).

W praktyce warto pamiętać, że leków na stłuszczenie wątroby w zasadzie nie mamy, a podstawą leczenia jest zmiana diety i stylu życia. Warzywa i owoce, głodówki, brak słodyczy i alkoholu, schudnięcie! są bardo dobrym pomysłem na początek – a suplementacja będzie efekty diety przyspieszała. I nie tylko czosnek pomaga poprawić stan wątroby, warto się zainteresować innymi artykułami na ten temat…

Na podstawie

Br J Nutr. 2020 Apr 21:1-18. Effect of garlic powder supplementation on hepatic steatosis, liver enzymes, and lipid profile in patients with non-alcoholic fatty liver disease: A double-blind randomized controlled clinical trial. Sangouni AA, Mohammad Hosseini Azar MR, Alizadeh M.