Lekarze z Katedry Nauk o Jamie Ustnej i Medycyny Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza” (Włochy) sprawdzili przydatność olejki z drzewa herbacianego (tea tree oil) w leczeniu zapalenia przyzębia. 

Włoscy naukowcy zauważyli trend do wykorzystywania naturalnych substancji w terapii – w lekkich stanach mogą być wystarczające jako monoterapia, a w ciężkich wspomagać leczenie lekami syntetycznymi. Z uwagi na rosnącą popularność olejków eterycznych i badania wskazujące na ich działanie odkażające wybrali jeden z najbardziej znanych – olejek z drzewa herbacianego (ang. tea tree oil) – w celu sprawdzenia, czy może być wykorzystywany w zapaleniu dziąseł. Poszukiwania nowych substancji do płukania jamy ustnej mają źródło w tym, że popularne środki, jak właśnie chloroheksydyna, nie są obojętne – przy długotrwałym stosowaniu mogą powodować zaburzenia smaku albo przebarwienia zębów, 

W badaniu uczestniczyło 42 pacjentów z zapaleniem dziąseł wywołanym przez płytkę nazębną. Przez 14 dni mieli stosować płukanki antybakteryjne – z chloroheksydyną 0,12% (składnik popularnych mieszanek do płukania ust) lub z olejkiem z drzewa herbacianego (trzy razy dziennie po 3 krople na 100 ml wody do płukania po każdym myciu zębów, albo w nieco zmienionym dawkowaniu, byle każdego dnia do płukania zużyto łącznie równo 9 kropli). 

Stan przyzębia oceniano przed rozpoczęciem badania i po jego zakończeniu. Okazało się, że olejek eteryczny był skuteczny, a pod kilkoma względami nawet skuteczniejszy niż chloroheksydyna (wskaźnik płytki nazębnej, skłonność do krwawień przy zgłębnikowaniu, głębokość kieszonek przyzębnych). Płukanka z olejkiem z drzewa herbacianego ani nie powodowała przebarwień zębów, ani nie wpływała na zmysł smaku – w przeciwieństwie do chloroheksydyny (przebarwienia stwierdzono aż u 20% osób ją stosujących). Pacjenci stosujący olejek chwalili też jego wpływ na odświeżanie oddechu. 

Autorzy interpretują te wyniki jako świadectwo skutecznego działania przeciwzapalnego olejku z drzewa herbacianego; dane te wskazują, że może on być wykorzystywany w leczeniu zapaleń dziąseł zamiast chloroheksydyny. 

Warto na koniec przypomnieć, że olejek z drzewa herbacianego nie ma nic wspólnego z herbatą, drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia) to nie krzew herbaty (Camelia sinensis). Po wypłukaniu ust należy go wypluć, bo połknięty wcale obojętny dla zdrowia nie jest – mimo że naturalny. 

Na podstawie

Eur J Dent. 2020 Feb;14(1):55-62. Tea Tree Oil versus Chlorhexidine Mouthwash in Treatment of Gingivitis: A Pilot Randomized, Double Blinded Clinical Trial. Ripari F, Cera A, Freda M, Zumbo G, Zara F, Vozza I.