Z badania japońskich naukowców wynika, że skutkom siedzącego trybu życia (i nie tylko) można zapobiegać za pomocą suplementacji substancji obecnych w papryce.

Brak ruchu znacznie przyczynia się do epidemii otyłości, zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, chorób stawów, wreszcie do przewlekłego stanu zapalnego, który wiąże się z rozwojem np. cukrzycy czy miażdżycy tętnic wieńcowych.

Autorzy badania wyszli z założenia, że skoro kapsynoidy (substancje aktywne z papryki) mają działanie przeciwzapalne i przenikają do mózgu, ich systematyczna doustna suplementacja wpłynie na tlący się stan zapalny w ośrodkowym układzie nerwowym i przyczyni się do poprawy wydolności fizycznej starszych osób.

W badaniu uczestniczyły 72 osoby, z dużą przewagą kobiet. Przez 3 miesiące otrzymywali suplement zawierający 9 mg kapsynoidów z Capsicum annuum lub placebo. Równolegle prowadzono podobny eksperyment na zwierzętach, aby móc ocenić ewentualne zmiany w obrębie mózgu i innych tkanek.

W podgrupie ludzi, którzy prowadzili siedzący tryb życia, stwierdzono istotny (o ok. 20 proc.!) wzrost aktywności fizycznej mierzony ekwiwalentami metabolicznymi (MET), czemu towarzyszyło zwiększenie dziennego wydatku energetycznego.

W całej zaś grupie stwierdzono:

  • zmniejszenie obwodu w pasie;
  • redukcję tłuszczowej masy ciała;
  • redukcję trzewnej tkanki tłuszczowej.

Pojawił się też jeszcze jeden nieoczekiwany efekt: u osób po 80 r.ż. po suplementacji kapsynoidów zmniejszyła się częstość niespecyficznych dolegliwości określanych przez nich jako „dreszcze”.

Także zwierzęta otrzymujące kapsanoidy wykazywały zwiększoną aktywność ruchową. W ich mózgach zaś stwierdzono redukcję stanu zapalnego i markerów stresu oksydacyjnego.

Obserwacje te potwierdzają wcześniejsze prace, w których papryka okazywała się źródłem substancji o działaniu odchudzającym, ale też sugeruje związek między tlącym się zapaleniem tkanki nerwowej a siedzącym trybem życia. Trudno wyrokować, co jest przyczyną a co skutkiem, ale być może jest tak, że oba zjawiska wpływają na siebie w mechanizmie błędnego koła – a czerwona papryka jest w stanie to błędne koło przerwać. Tak by można odbierać wyniki opisywanej pracy, choć oczywiście taką hipotezę należy potwierdzić w kolejnych badaniach naukowych.

Na podstawie

Nutrients. 2020 Jan 14;12(1). Effects of Capsinoids on Daily Physical Activity, Body Composition and Cold Hypersensitivity in Middle-Aged and Older Adults: A Randomized Study. Yokoyama K, Yamada Y, Akamatsu Y, Yoshinaka Y, Yamamoto A, Koizumi T, Ohyama K, Suzuki K, Hashimoto M, Sato H, Kimura M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s