Nie stwierdzono, by suplementacja białka zwierzęcego miała przewagę nad roślinnym w aspekcie wpływu na apetyt czy metabolizm. 

W Internecie trwają niekończące się dyskusje na temat tego, czy białko serwatkowe (pochodzenia zwierzęcego) jest lepsze od roślinnego (np. z grochu czy soi). Są zdeklarowani zwolennicy teorii, że białko musi być zwierzęce, bo jest pełnowartościowe (tymczasem nie jest tak, że białko roślinne nie może być pełnowartościowe, to raz, a dwa – osoba na codzień niestroniąca od mięsa nie musi tak bardzo dywagować nad składem shake’a białkowego). Opisywaliśmy już badanie kliniczne, w którym trening z suplementacją białka roślinnego i serwatkowego przynosił podobne rezultaty. Niedawna praca naukowców z University of Arkansas (USA) pokazuje, że oba białka mogą w podobny sposób wpływać na parametry metaboliczne.

W badaniu uczestniczyło 15 młodych mężczyzn, ok. 25 r.ż., i 15 starszych, ok. 70 r.ż. Wszyscy byli ogólnie zdrowi. Podawano im na czczo shake wysokobiałkowy, zawierający 40 g białka serwatkowego lub taką samą ilość białka grochu. Na początku i po 4 godzinach mierzono apetyt (za pomocą kwestionariuszy oceniających subiektywne odczucia, jak i oznaczeń wydzielanych po posiłku hormonów) oraz wydatek energetyczny. Badanie prowadzono metodą skrzyżowania grup, co oznacza, że każdy uczestnik raz otrzymał białko serwatkowe, i raz, podczas powtórnej próby, białko roślinne.

To, co potwierdzono, to że spożycie białka zmniejsza apetyt. Źródło białka nie wpływało na wydatek energetyczny, dynamikę oksydacji kwasów tłuszczowych ani wydzielanie hormonów regulujących apetyt, wydaje się także, że nie miało wpływu na subiektywne odczucie pełności czy chęci zjedzenia przekąski. To, co wpływało istotnie na wyniki, to wiek badanych – starsi reagowali inaczej (np. mieli generalnie mniejszy apetyt), bez różnicy jednak, czy na jedno, czy na drugie białko.

Na podstawie

Curr Dev Nutr, 4 (2), 2020 Jan 22 eCollection Feb 2020. The Short-Term Effect of Whey Compared With Pea Protein on Appetite, Food Intake, and Energy Expenditure in Young and Older Men. Aubree L Hawley, Edward Gbur, Angela M Tacinelli, Sam Walker, Allie Murphy, Regan Burgess, Jamie I Baum