Aromaterapia olejkiem lawendowym w badaniach klinicznych ukazuje swój efekt przeciwlękowy, choć nie u każdego i nie w każdej sytuacji. Dostępne wyniki wskazują na efekt doraźny (uspokojenie), mniej wiadomo o działaniu długotrwałym (tj. czy olejek lawendowy doprowadza do ustąpienia zaburzeń lękowych). Niedawno na łamach pisma Scientific Reports opublikowano natomiast metaanalizę, która dowodzi, że regularnie stosowany olejek lawendowy działa przeciwdepresyjnie. 

Autorzy analizowali działanie przeciwdepresyjne olejku lawendowego zamkniętego w kapsułkach, przeznaczonego do stosowania doustnie. Jedna z niemieckich firm farmaceutycznych dostrzegła lata temu w tym olejku eterycznym potencjał terapeutyczny i bezpieczeństwo, i zarejestrowała produkt do leczenia depresji i zaburzeń lękowych.

Analiza obejmowała skuteczność różnych środków (w tym bardziej tradycyjnych leków przeciwdepresyjnych) w zmniejszaniu nasilenia depresji mierzonego w Skali Depresji Hamiltona. Wyniki, jak na naturalny produkt, są spektakularne: olejek lawendowy okazuje się co najmniej równie skuteczny, jak porównywane leki przeciwdepresyjne, a konkretnie był skuteczniejszy niż paroksetyna w dawce 20 mg i niż lorazepam w dawce 0,5 mg (ta ostatnia dawka jest jednak mała i to porównanie nie pozwala przesądzić o wyższości olejku lawendowego). Wykazano też, że wyższa dawka olejku lawendowego (160 mg) działa skuteczniej przeciwdepresyjnie niż niższa (80 mg).

Autorzy zwracają uwagę, że warto by w kolejnych badaniach ustalić, czy to działanie uda się uzyskać za pomocą regularnej aromaterapii albo masaży z użyciem olejku lawendowego. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby olejek lawendowy działał po wchłonięciu się z płuc lub skóry – pytanie tylko o dawki i czas ekspozycji. Dostępne wyniki badań klinicznych wskazujące na jego działanie przeciwlękowe wydają się potwierdzać, że olejek lawendowy dostarczany wziewnie w ramach aromaterapii przenika do mózgu i działa ośrodkowo. Potrzeba jednak przeprowadzić kolejne badania kliniczne, aby te wszystkie efekty zmierzyć i opisać.

Na podstawie

Sci Rep. 2019 Dec 2;9(1):18042. Efficacy and safety of lavender essential oil (Silexan) capsules among patients suffering from anxiety disorders: A network meta-analysis. Yap WS, Dolzhenko AV, Jalal Z, Hadi MA, Khan TM.