Dostępnych jest wiele obserwacji, że aromaterapia z użyciem olejku lawendowego poprawia sen, w tym ułatwia zasypianie, przez co jest ciekawą opcją z gatunku „komplementarnych” w leczeniu bezsenności. Dzięki meksykańskim naukowcom wiemy nieco więcej o mechanizmach działania olejku lawendowego. 

Jednym ze zjawisk postulowanych w bezsenności, zwłaszcza u starszych osób, jest postępujący z wiekiem spadek produkcji melatoniny. Jest to hormon wydzielany przez szyszynkę, którego stężenie zmienia się w cyklu dobowym – wzrasta około 2 godzin przed snem i jak się uważa, promuje stan fizjologiczny sprzyjający zasypianiu. Jej wydzielanie jest związane z ilością światła docierającego do oczu – dlatego zapadnięcie zmroku jest sygnałem dla mózgu, że czas iść spać (a sztuczne światło wieczorem, zwłaszcza z ekranów urządzeń elektronicznych, tę sygnalizację zaburza).

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak aromaterapia z użyciem olejku lawendowego wpłynie na wydzielanie melatoniny u starszych, samodzielnych osób. Badanie trwało 4 tygodnie, w trakcie każdego tygodnia przeprowadzano 2 sesje aromaterapii z użyciem urządzenia do rozpylania mgiełki (5 kropel olejku lawendowego w 20 ml wody rozpylane w całości w ciągu 30 min). Na koniec sprawdzono u uczestników, jak zmieniły się stężenia melatoniny we krwi w stosunku do okresu przed rozpoczęciem badania.

Sesje aromaterapii spowodowały wzrost stężenia melatoniny o ok. 30 proc. Szkoda, że równolegle nie sprawdzono czasu zasypiania, bo byśmy otrzymali możliwość korelacji tych zmian z poprawą w zakresie bezsenności. Tak czy inaczej, dobrze znany jest efekt przeciwlękowy olejku lawendowego, a jako nowe działanie – do wpływu na czynność kanałów jonowych w neuronach, wydzielania hormonów stresu czy endorfin dołącza dość pokaźny wpływ na stężenie melatoniny.

Naturalne, skuteczne terapie bezsenności, mogą okazać się niezwykle ważną pomocą w leczeniu zaburzeń snu. Sesja aromaterapii przed snem ma zupełnie inny impakt (i cenę) niż stosowanie najnowszych krzyków mody farmakologicznej, niepozbawionych przecież działań niepożądanych, i nie u wszystkich równie skutecznych.

Na podstawie

Complement Ther Med. 2019 Dec;47:102208. The effect of aromatherapy with lavender (Lavandula angustifolia) on serum melatonin levels. Velasco-Rodríguez R, Pérez-Hernández MG, Maturano-Melgoza JA, Hilerio-López ÁG, Monroy-Rojas A, Arana-Gómez B, Vásquez C.