U dzieci otrzymujących terapię paliatywną aromaterapia okazała się prostą i skuteczną metodą pomagającą łagodzić cierpienie związane ze śmiertelną chorobą. 

Badanie przeprowadzono w Szpitalu Dziecięcym w Omaha (USA). Uczestniczyło w nim 180 dzieci objętych opieką paliatywną, czyli leczeniem mającym na celu łagodzenie objawów w przypadku niemożności wyleczenia z choroby podstawowej (np. gdy nowotwór jest w stadium tak zaawansowanym, że nie ma możliwości dalszej walki z nim, bo działania uboczne będą poważniejsze niż korzyści z terapii, leczenie koncentruje się na zwalczaniu objawów takich jak ból czy lęk).

Interwencja aromaterapeutyczna polegała na głębokim wdychaniu złożonych preparatów zapachowych, specjalnie przygotowanych tak, aby łagodzić konkretne objawy:

  • na nudności: mieszanka imbiru, kardamonu, mięty i kopru włoskiego;
  • przeciwbólowo – mięta pieprzowa, rozmaryn, kadzidłowiec (frankincense) i bergamotka;
  • przeciwlękowo i uspokajająco: lawenda, pomarańcza, jałowiec, ylang-ylang.

Grupę kontrolną stanowiły dzieci z przeciwwskazaniami do aromaterapii (np. z powodu alergii czy chorób płuc), u których stosowano relaksację połączoną z głębokim oddychaniem i bezwonny produkt udający saszetkę aromaterapeutyczną.

Już po 5 minutach odnotowano poprawę w zakresie nudności, bólu i nastroju w porównaniu z grupą kontrolną. Poprawa utrzymywała się co najmniej przez godzinę, kiedy po raz drugi oceniano objawy. W grupie kontrolnej również doszło do poprawy objawów, choć mniejszego stopnia, jednak ta nie utrzymała się przez godzinę.

Na podstawie tych wyników autorzy wiążą duże nadzieje z wykorzystywaniem aromaterapii w wielu chorobach u dzieci, w tym ciężkich chorobach neurologicznych: redukcja objawów dzięki tak prostej interwencji może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki – nie mówiąc o skutecznej pomocy w łagodzeniu stanu chorych.

Na podstawie

Palliat Support Care. 2019 Aug 19:1-6. Aromatherapy improves nausea, pain, and mood for patients receiving pediatric palliative care symptom-based consults: A pilot design trial. Weaver MS, Robinson J, Wichman C