Bielactwo należy do kręgu chorób z autoagresji: układ immunologiczny atakuje z nieznanych przyczyn komórki skóry wytwarzające melaninę, czyli barwnik nadający skórze odcień. Ponieważ w chorobach z autoagresji regularnie obserwuje się niedobory witaminy D, a sama witamina D ma zdolność stymulacji produkcji melaniny, włoscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy stan zasobów tej witaminy ma znaczenie dla procesu repigmentacji, czyli cofania się odbarwień skóry. 

Autorzy badania przejrzeli 100 historii chorób pacjentów kliniki dermatologii, którzy byli leczeni z powodu bielactwa i którym mierzono poziom witaminy D. Okazało się, że aktywność choroby wyraźnie korelowała z niedoborem witaminy D już w momencie zgłoszenia się do lekarza, natomiast po 6 miesiącach te osoby, które miały wystarczające ilości witaminy D we krwi (>30 ng/ml) uzyskiwały lepszą repigmentację.

Wydaje się, że witamina D rzeczywiście może coś wspólnego z bielactwem mieć. Jej rola wygaszająca reakcje zapalne jest dobrze znana i teza taka ma uzasadnione logicznie podstawy. Oczywiście w badaniu tym nie prowadzono eksperymentu z suplementacją, nie jest zatem (jeszcze) uprawniony wniosek, że suplementacja witaminy D bielactwo leczy. Zanim jednak przeprowadzone zostaną kolejne badania, osoby z bielactwem mogą sprawdzić sobie stężenie witaminy D we krwi – i jeśli jest za małe, warto je wyrównać odpowiednią suplementacją. Witamina D jest potrzebna tak czy inaczej, a największe korzyści z jej podawania odnoszą osoby z największymi niedoborami. Więc czy to z powodu potencjalnego znaczenia witaminy D w bielactwie, czy znaczenia witaminy D dla całego organizmu, warto dbać o to, by jej nie brakło, szczególnie jesienią i zimą, gdy praktycznie cała Polska jest narażona na brak witaminy D.

Na podstawie

Int J Vitam Nutr Res. 2019 Aug 15:1-5. Evidence of a possible therapeutic role of vitamin D in a cohort of adult Caucasian vitiligo patients. Colucci R, Conti R, Dragoni F, Cammi A, Cianferotti L, Brandi ML, Moretti S.