Badanie przeprowadzone w Iranie pokazało, że dodanie ekstraktu z karczocha do leczenia kaptoprilem (lek na nadciśnienie) nie wpływa co prawda na ciśnienie tętnicze ale może pomagać w utracie zbędnych kilogramów. 

Na świecie stale poszukuje się skutecznych naturalnych metod leczenia nadciśnienia tętniczego. Wiemy, że jednym ze sposobów jest stosowanie diety DASH, ale są tacy ludzie, którzy diety przestrzegać nie są w stanie, leków nie chcą brać (z różnych powodów – obaw przed działaniami ubocznymi, braku motywacji czy braku wiary w skuteczność farmakoterapii), natomiast gotowi są przestrzegać stosowania nutraceutyków, czy to w postaci wzbogaconej żywności, czy ekstraktów albo suplementów.

Przykładem rośliny, która jest wykorzystywana do zwalczania zaburzeń metabolicznych (hiperglikemii, czyli nadmiaru cukru we krwi, oraz zaburzeń lipidowych, czyli nadmiaru cholesterolu) jest karczoch, popularne warzywo w diecie śródziemnomorskiej. Karczochy są bogate w różnorodne polifenole, błonnik, inulinę (prebiotyk!), pierwiastki śladowe, a te substancje działają ochronnie na naczynia i antyoksydacyjnie. Autorzy postanowili sprawdzić, czy dodanie ekstraktu z liści karczocha w ilości 1000 mg dziennie do leków na nadciśnienie zaowocuje dalszym zmniejszeniem ciśnienia. W tym celu zbadali 40 osób z nadciśnieniem i otyłością, z których połowa otrzymywała przez 2 miesiące ekstrakt z liści karczocha, a połowa placebo.

Okazało się, że ciśnienie tętnicze nie zmieniło się istotnie w obu grupach, co pozwala uznać, że dodatek karczocha był nieskuteczny w leczeniu nadciśnienia w tej grupie. Według autorów dawka polifenoli mogła być zbyt mała, by dało się uzyskać pożądany wpływ na ciśnienie tętnicze. U osób otrzymujących ekstrakt z liści karczocha stwierdzono jednak coś innego – istotną redukcję masy ciała (o ok. 2 kg w ciągu 8 tyg.).

Autorzy pracy postulują, że za ten efekt może odpowiadać duża zawartość inuliny i fruktooligosacharydów, które są prebiotykami (a więc wpływają na kształt flory jelitowej) i które mają właściwości hamujące apetyt. Wyniki są spójne z innymi badaniami i wydaje się, że liście karczocha mogą stać się atrakcyjnym nutraceutykiem wykorzystywanym do odchudzania. Póki co należy przeprowadzić dłuższe badania i ustalić wpływ różnych dawek ekstraktu z liści karczocha, aby wskazać, jaka powinna być optymalna ilość do suplementacji – podsumowali autorzy.

Na podstawie

Complement Med Res. 2019 Sep 4:1-6. The Effect of Cynara scolymus on Blood Pressure and BMI in Hypertensive Patients: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Clinical Trial. Ardalani H, Jandaghi P, Meraji A, Hassanpour Moghadam M.