Włoscy naukowcy dołożyli niewielką, ale bardzo interesującą „cegiełkę” do naszej wiedzy o działaniu probiotyków. Wykazali w badaniu klinicznym, że suplementacja odpowiednich bakterii może istotnie wpłynąć na nasze samopoczucie. 

Efekt ten wykazano w grupie zdrowych osób, co oznacza, że nawet jeśli ktoś czuje się relatywnie dobrze (nie ma depresji, zaburzeń lękowych, dużych problemów ze snem) może poprawić sobie samopoczucie prostą interwencją z pomocą probiotyków.

W badaniu wzięło udział 38 ochotników, którym podawano albo placebo, albo zestaw bakterii (Lactobacillus fermentum, L. rhamnosus, L. plantarum, Bifidobacterium longum) przez 6 tygodni. Czterokrotnie oceniano parametry psychologiczne uczestników: przed rozpoczęciem badania, po 3 tygodniach, przy zakończeniu i po kolejnych 3 tygodniach. Analiza wskazała, że w grupie stosującej probiotyki:

  • poprawił się nastrój (obserwowano redukcję gniewu i uczucia zmęczenia);
  • poprawiła się jakość snu;
  • nastąpiły korzystne zmiany pewnych aspektów osobowości, związane z umiejętnością radzenia sobie z problemami w życiu i pozytywnym stosunkiem do nieznanych sytuacji.

Jak wytłumaczyć te obserwacje? Według autorów jednym z możliwych wyjaśnień jest wytwarzanie przez mikrobiom jelitowy (a zwłaszcza podawane probiotyki) substancji neuroaktywnych, które przedostają się do mózgu i wpływają na czynność ośrodków regulujących sen, emocje i odpowiadających za osobowość. Jeśli tak jest faktycznie, będzie to miało bardzo ciekawe implikacje psychologiczne – kim bowiem w zasadzie jest moje „ja”, skoro o jego kształcie decyduje skład bakterii w przewodzie pokarmowym?

Na podstawie

Front Psychiatry. 2019 Mar 27;10:164. Effects of Probiotics on Cognitive Reactivity, Mood, and Sleep Quality. Marotta A, Sarno E, Del Casale A, Pane M, Mogna L, Amoruso A, Felis GE, Fiorio M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s