Zespół lekarzy z Włoch i Niemiec opisał przypadek pacjentki chorującej na migrenę, u której witamina D pomogła ograniczyć częstość napadów migrenowych. 

O roli neuroprotekcyjnej witaminy D pisaliśmy już wcześniej, tym razem lekarze zwracają uwagę na znaczenie jej niedoboru w przewlekłych bólach, w tym migrenowych. Wiadomo bowiem, że przyczyną bólu w migrenie jest uwalnianie mediatorów zapalenia na poziomie włókien nerwowych i w okolicy naczyń mózgowych, a witamina D posiada właściwości chroniące nas zarówno przed występowaniem takich zjawisk, jak i przed ich skutkami. U osób z migreną (i innymi rodzajami przewlekłego bólu) stosunkowo często występuje niedobór witaminy D, warto więc wyrównywać jej stężenie regularną suplementacją.

Do lekarzy trafiła 46-letnia kobieta chorująca na migrenę, z zaburzeniami lękowymi i obniżeniem nastroju. Zastosowano pregabalinę, lek skuteczny w przewlekłych bólach i jednocześnie redukujący lęk. Terapia okazała się częściowo skuteczna, bóle głowy zmniejszyły nasilenie o mniej więcej połowę. Gdy w badaniach laboratoryjnych wykryto niedobór witaminy D, pacjentce podano 10 tys. j witaminy D – i po tym leczeniu uzyskano jeszcze większą poprawę – zarówno w zakresie bólu, jak i objawów depresyjnych i lękowych.

Autorzy uważają, że podanie witaminy D u osoby z jej niedoborem musiało wpłynąć na neurotransmisję i ułatwiło działanie pregabaliny. Jest to typowy przykład, gdzie wykorzystanie nutraceutyku idzie w parze z klasycznym leczeniem i widać, jak obie metody ze sobą współgrają – ku dobru pacjenta.

Na podstawie

Psychopharmacol Bull. 2019 Jun 20;49(2):41-45. Improved Efficacy of Pregabalin by Restoring Plasma Vitamin D Levels in Migraine: a Case Report. Siniscalchi A, Lochner P, Cione E, Michniewicz A, Guidetti V, Gallelli L.